علمی و دانشگاهی

کمبود ظرفیت سراهای دانشجویی/تمهیداتی برای افزایش کیفیت غذا در دانشگاه فردوسی

حمیدرضا طاهری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی اظهار کرد: ظرفیت پذیرش سراهای دانشجویی دانشگاه فردوسی در بخش دختران و پسران به ترتیب ۳۳۰۰ نفر و ۲۴۰۰ نفر است. امسال اعتباری در حدود  ۲۵ میلیون ریال صرف تعمیرات و بازسازی سراهای دانشجویی شده است. 

وی در خصوص افزایش شهریه سراهای دانشجویی افزود: شهریه سراهای دانشجویی اتاق‌های یک و دو نفره سه میلیون و ۳۴۰ هزار ریال و اتاق‌های سه و چهار نفره دو میلیون و ۶۷۰ هزار ریال است. امسال شهریه سراهای دانشجویی نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: در بخش سراهای دانشجویی نیازمند افزایش ظرفیت  ۴۰۰  نفره هستیم.

طاهری در زمینه برنامه غذایی دانشجویان و تغییرات آن نسبت به سال قبل عنوان کرد: بازسازی غذاخوری یاس، تجهیز آشپزخانه مرکزی فجر، راه‌اندازی سیستم مکانیزه پخت برنج، مکانیزه کردن سیستم توزیع و استقرار زنجیره گرم و سرد حمل غذا و اقلام غذایی از جمله اقدامات کاری ما خواهد بود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: میزان افزایش هزینه غذای دانشجویی طبق بخش‌نامه صندوق رفاه دانشجویان در مقایسه با قیمت سال قبل به میزان ۳۰ درصد افزایش داشته است. با توجه به تغییر ساختار سیستم طبخ و مکانیزه کردن فرایند توزیع شاهد کیفیت بالاتر در بخش غذاخوری خواهیم بود.

وی در خصوص برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در سال تحصیلی جدید، تاکید کرد: نقطه آغازین برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در شروع سال تحصیلی، مراسم گسترده استقبال از دانشجویان نو ورود است که شامل مجموعه‌ای از اجراهای همایشی، برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعیِ دانشجویی و آگاهی‌رسانی‌ در زمینه‌های مرتبط با فضای محیطی دانشگاه، فضای مجازی و همچنین در قالب ویژه‌نامه‌هایی در نشریات دانشگاهی است.

طاهری ادامه داد: در طول سال تحصیلی در سه محور اصلی، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با توان حداکثری پیش برده خواهد شد که شامل فعالیت‌های کانون‌ها، تشکل‌ها و انجمن‌های دانشجویی، فعالیت‌های مراکز فرهنگی داخل دانشگاه به‌ویژه مجموعه وزین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و همچنین برنامه‌های ستادی مدیریت فرهنگی و فعالیت‌های داوطلبانه به عنوان متولی اصلی در حوزه امور فرهنگی واجتماعی دانشگاه است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی گفت: دانشگاه فردوسی مشهد بیش از ۲۰ کانون فرهنگی، مذهبی، هنری و اجتماعی فعال دارد که توسط دانشجویان داوطلب، برنامه‌های متنوعی را برای علاقه‌مندان اجرا می‌کنند. همچنین قریب به ۱۰۰ انجمن علمی فعال، ۱۰ تشکل اسلامی، واحد صنفی با مخاطبان دانشجو، کارمندان و اساتید و انبوهی از برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی را در طول سال تحصیلی برای مخاطبان برگزار می‌کنند.

وی افزود: علاوه بر این موارد در حوزه فریضه‌های گران‌قدر نماز، امر به معروف و نهی از منکر، عفاف و حجاب که به نوعی در پیوند تنگاتنگ با یکدیگر قرار دارند و اهتمام ویژه به آنها وظیفه جامعه و مسئولان است. همچنین دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان یک دانشگاه در تراز ملی و بین‌المللی، فعالیت‌ها و برنامه‌های متعددی را در دست اقدام دارد تا فضای معنوی شاداب و سالمی را برای مخاطبان فراهم کند.

طاهری در خصوص سیاست و رویکرد اصلی معاونت فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی در سال تحصیلی جدید، گفت: رویکرد محوری حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد، تلفیق علم، ادب، دین و فرهنگ در زمینه پرافتخار تاریخی و تمدنی‌ است که در آن قرار گرفته و شهری که مفتخر به حضور بارگاه منور امام مهربانی‌ها حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در قلب خود است و دیاری که چهره‌های تراز اول ادب و هنر ایران زمین و به ویژه گل سرسبد آن  حکیم ابوالقاسم فردوسی را در دامن خود پرورش داده است، مسئولیتی تاریخی را در قبال خود به ما گوشزد می‌کند که مبتنی بر آن می‌بایست در قلمرو عام و گسترده فرهنگ و هر آنچه بدان مرتبط است، در مسیری افتخارآفرین و تمدن‌ساز حرکت کنیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: آغاز سال تحصیلی جدید مصادف با ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله (ع) و یاران باوفای ایشان است. قیام آن حضرت در راستای امر به خوبی‌ها و نهی تمام عیار بدی‌ها و ناپاکی‌ها بوده است. به پیروی از آن حضرت و پیام نهضت فرهنگی ایشان، رویکرد غالب فرهنگی در دانشگاه فردوسی مشهد متوجه ارتقای هرچه بیشتر منزلت معروف‌ها و زمینه‌سازی برای رواج روزافزون آن‌ها است.

وی ادامه داد: همچنین از دیگر اقدامات ما پیشگیری از گرایش جوانان به سمت مسائل چالش‌آفرین و بحران‌زا از طریق ارائه فرصت‌های فراوان برای دست زدن به اقدامات فرهنگی و فعالیت‌های اجتماعی نشاط آفرین، معنویت‌افزا و تعهدآفرین است، به نحوی‌که در پایان دوره‌های تحصیلی، شهروندانی مسئولیت‌پذیر، آگاه و برخوردار از مهارت‌های شایسته برای پیشبرد زندگی فردی و اجتماعی، از دانشگاه قدم به قلمروهای دیگر در جامعه بگذارند.

طاهری در خصوص تغییرات در برنامه‌ها و اقدامات حوزه فرهنگی و اجتماعی نسبت به سال قبل تاکید کرد: عمده‌ترین تغییرات که در سال جدید نسبت به سال‌های گذشته در برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه رقم خواهد خورد، زمینه‌سازی برای مشارکت فعالانه‌تر مجموعه‌های داوطلب دانشجویی، گسترش دامنه مخاطبان برنامه‌ها از طریق میدان دادن به دانشکده‌ها جهت برنامه‌ریزی و اقدام متناسب با علایق و مطلوبیت‌های مخاطبان و همچنین هم‌افزایی حداکثری بین واحدهای ستادی دانشگاه با هدف افزایش اثربخشی برنامه‌ها در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: امید آن می‌رود که با همراهی و همکاری همه فعالان و دغدغه‌مندان فرهنگی دانشگاه بزرگ فردوسی مشهد، ماحصل همه تلاش‌ها و اقداماتی که در حوزه حساس و اولویت‌دار فرهنگی، اجتماعی و مذهبی دانشگاه رقم می‌خورد، امروزی امیدبخش‌تر و فردایی بهتر و آبادتر برای ایران اسلامی و همه جوانان برومند و آحاد شهروندان باشد که به واقع لایق بهترین‌ها هستند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.