علمی و دانشگاهی

کاهش درآمد دانشگاه آزاد به دنبال کاهش دانشجو/ شهریه دانشجویان امانت است

به گزارش ایسنا، حسین جوادی در سومین نشست سراسری معاونان فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه از همکاران توقع داریم بر اسناد بالادستی و راهبردی دانشگاه اشراف کامل داشته باشند و آن‌ها را اصل قرار دهند، گفت: رشد دانشجو به شدت کاهش پیدا کرده است. سال 92-93، تعداد دانشجویان 60 درصد بیشتر از آمار کنونی بود و این تعداد از یک میلیون و 700 هزار به یک میلیون و 100 هزار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه کاهش جمعیت دانشجویی با کاهش درآمدی، کاهش وام‌های دانشجویی و … همراه بوده است، تأکید کرد: هنر امروز این است که از منابع محدود برای نیازهای نامحدود سازمان استفاده کنیم  و گستردگی و توانمندی دانشگاه، تشکل‌ها و کانون‌ها، امکانات دانشگاه و … را به عنوان ظرفیت‌های دانشگاه در نظر گیریم.

مدیر برنامه و بودجه دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت‌های فرهنگی این دانشگاه را اساتید، فعالان فرهنگی، ائمه جماعت، گروه معارف و خیران دانشگاه دانست و با اشاره به اینکه نگاه مصرف‌گرایانه کارمندان نیازمند ورود حوزه فرهنگی است، شفافیت و انضباط مالی را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: معاونت‌های دانشگاه فقط معاونت هزینه‌ای نیستند، بلکه معاونت درآمدی هم هستند.

وی در پایان اظهار کرد: امسال در جلساتی که با معاونان فرهنگی واحدها داشتیم، فعالیت‌های نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، سیاست‌گذاری برای فعالیت‌های قرآنی و مساجد و پشتیبانی از تولید محتوا در حوزه فرهنگی را در دستور کار قرار دادیم.

لزوم ارتقای کمی و کیفی تشکل‌های اسلامی

محمد قربانی گلشن‌آبادی، مدیرکل تشکل‌های اسلامی-سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه برآورد راهبردی و کاربردی از وضعیت تشکل‌های دانشجویی و استادی به مأموریت‌های ستادی معطوف می‌شود، گفت: 298 تشکل دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت دارند که این تعداد با وجود 420 واحد و مرکز دانشگاه آزاد، تعداد کمی است.

وی با اشاره به اینکه بعضی از واحدها از جمله در استان تهران فاقد تشکل هستند و این زیبنده نیست، اظهار کرد: در وضعیت فعلی موظف به ارتقای کمی و کیفی تشکل‌ها هستیم.

مدیرکل تشکل‌های اسلامی-سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: هفت اتحادیه دانشجویی فعال در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت دارند که از این میان سه اتحادیه ویژه دانشگاه آزاد و چهار اتحادیه سراسری هستند.

قربانی همچنین با اشاره به فعالیت 18 تشکل استادی در این دانشگاه گفت: طی 40 سال اخیر هیچ کاری برای تشکل‌های استادی انجام نشده است.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از کتاب “مدل مفهومی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت” با حضور دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد شریفانی سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی و دکتر مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که نگارش کتاب با هدایت او انجام شده، رونمایی شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.