علمی و دانشگاهی

ژاپن یک فضاپیما به ایستگاه فضایی می‌فرستد

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن(جاکسا) یک فضاپیمای حامل بیش از چهار تن محموله از جمله قطعات یدکی و تجهیزات آزمایشگاهی را بارگذاری کرده تا روز سه‌شنبه تاریخ ۲۴ سپتامبر سال جاری از مرکز فضایی تانیگاشیما(Tanegashima) به فضا پرتاب کند.

 زمان پرتاب این فضاپیما هم ۱۲:۰۵ p.m به وقت EDT(۱۹:۳۵ عصر سه‌شنبه) برنامه‌ریزی شده است.

قرار است ناسا این پرتاب فضاپیما را پوشش زنده دهد.

در ابتدا قرار بود فضاپیمای حامل این محموله‌ها در تاریخ ۱۰ سپتامبر روانه فضا شود ولی به دلیل آتش‌سوزی در جایگاه پرتاب، این ماموریت به تعویق افتاد.

موشک حامل فضاپیما هم(HTV-۸) انتخاب شده است.

اگر در تاریخ ۲۴ سپتامبر این پرتاب با موفقیت انجام شود، فضاپیما شنبه ۲۸ سپتامبر به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد رسید و محموله‌های خود را به دست فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد رساند.

زمانی‌ که این فضاپیمای ژاپنی به ایستگاه فضایی برسد، دو تن از فضانوردان مستقر در این ایستگاه به نام‌های “کریستینا کخ”(Christina Koch) و “اندرو مورگان”(Andrew Morgan) بازوی رباتیک  “کانادارم ۲”(Canadarm۲) را باز خواهند کرد تا بتوانند فضاپیما را به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل کنند.

البته فضانوردان دیگر ایستگاه فضایی هم وظایف دیگری را انجام خواهند داد.

فضاپیمای مذکور “کونوتوری”(Kounotori) نام گرفته که به زبان ژاپنی به معنای “لک‌لک‌ سفید” است.

قرار است کونوتوری شش باتری لیتیومی جدید را به ایستگاه فضایی بین‌المللی تحویل دهد تا در ماموریت‌های این ایستگاه مورد استفاده قرار گیرند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.