علمی و دانشگاهی

چرا کلاه ایمنی مهم است؟

به گزارش ایسنا، موتور سیکلت یکی از وسایل نقلیه‌ای است که در کشورهای در حال توسعه و با درآمد پایین بیشترین مورد استفاده را دارد. موتور سیکلت سواران در معرض صدمه به صورت، گردن و ضربه مغزی هستند و میزان این تروما در موتورسیکلت سواران نسبت به تصادفات اتومبیل بیشتر است. محققان در پژوهشی با عنوان بررسی‌ انواع شکستگی‌های صورت در موتورسیکلت‌سواران دارا و فاقد کلاه ایمنی در جنوب شرق ایران این موضوع را بررسی کرده‌اند.

در این پژوهش که توسط مژگان کاظمیان، استادیار جراحی فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، میترا موحدی، استادیار طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی کرمان و فاطمه موحد، رزیدنت طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی کرمان انجام شده، آمده است:« این پژوهش یک مطالعه مقطعی- توصیفی بود. جامعه مورد مطالعه شامل 127 نفر از بیماران موتورسوار ترومایی مراجعه‌کننده به بیمارستان شهید باهنر کرمان در شش ماه اول سال 1396 بودند که مورد بررسی قرار گرفتند و با روش نمونه‌گیری آسان یا در دسترس انتخاب شدند.»

کاظمیان و همکارانش در این پژوهش می‌گویند:« استفاده مناسب از کلاه ایمنی حین موتورسواری باعث کاهش احتمال ضربه به سر و صورت می‌شود. در مطالعات، این کاهش‌ آسیب ناشی از ضربه در افرادی که کلاه ایمنی استفاده می‌کردند بین 20 درصد تا 45 درصد گزارش شده است. در کشورهای مختلف، درصد مختلفی در رابطه با میزان استفاده موتورسیکلت‌سواران از کلاه ایمنی ذکر شده است. در نواحی مختلف ایران نیز، مطالعات مختلف این میزان را بین 8 تا 75 درصد ذکر کرده‌اند.»

محققان در این مقاله میگویند:« از آن جا که هزینه کلاه‌های ایمنی استاندارد بسیار بیشتر از انواع غیراستاندارد است و از آن جا که برای برخی، صرفا داشتن کلاه ایمنی مهم است تا توسط مامور راهنمایی رانندگی جریمه نشوند، بسیاری از موتورسیکلت‌سواران از کلاه‌های بی‌کیفیت که تنها یک لایه بسیار نازک پلاستیکی است، استفاده می‌کنند که فاقد حفاظت کافی است.»

بیماران موتورسوار مراجعه کننده با ترومای فک بالا و پایین 72.8 درصد مرد و 27.2 درصد زن بودند. بیماران از نظر استفاده از کلاه ایمنی نیز مورد بررسی قرار گرفتند که 32 نفر یا 25.6 درصد از بیماران از کلاه ایمنی استفاده کرده بودند و 93 نفر یا 74.4 درصد از کلاه ایمنی استفاده نکرده بودند. اکثر آسیب‌دیدگان در محدوده سنی 19 تا 49 سال بودند.

طبق بررسی‌های صورت گرفته « در افرادی که دارای کلاه ایمنی بوده‌اند، بیشترین شکستگی لفورت  II بوده است که احتمالا مربوط به ضربه به قسمت جلویی کلاه ایمنی در هنگام سقوط موتورسوار است. در افراد فاقد کلاه ایمنی، بیشترین شکستگی مربوط به لفورت I (شکستگی افقی بالای ریشه دندان‌ها) بود و بیشترین اثر حفاظتی کلاه ایمنی در شکستگی‌های ناحیه میانی صورت بر شکستگی گونه و استخوان نازال( استخوانی که در تشکیل سقف حفره بینی نقش دارد.) و ریم اربیت(ضخیم‌ترین قسمت کاسه چشم) بوده است.»

به گفته‌ محققان این پژوهش، از بررسی یافته‌های این تحقیق می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از کلاه ایمنی استاندارد می‌تواند از شکستگی ناحیه میانی صورت جلوگیری کند.

این پژوهش در سومین شماره چهل‌وسومین دوره مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد منتشر شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.