علمی و دانشگاهی

همکاری ایران و چین با تدوین سند همکاری ۲۵ ساله توسعه می‌یابد

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین، به پیشینه تاریخی همکاری‌های ایران و چین به عنوان دو کشوری که ظرفیت‌هایی برای توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های گوناگون دارند، اشاره کرد و گفت: ایران در غرب و چین در شرق آسیا دو تمدن کهن و غنی آسیایی هستند که گستره فرهنگی و دستاوردهای تمدنی، دو ملت را همسایگان فرهنگی یکدیگر کرده است.

وی ادامه داد: سابقه دیرینه همکاری‌ها و اشتراکات فراوان فرهنگی و تاریخی و دیدگاه مشترک نسبت به بسیاری از مسائل مهم بین‌المللی گواهی است به این مهم، چنانچه در طول تاریخ هرگز چالشی سخت بین این دو کشور وجود نداشته و هرچه هست همکاری است و همکاری.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، با تبریک هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین، ارتباط راهبردی ایران و چین را مبنایی برای توسعه تعامل‌ها در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: با توجه به راهبردی بودن روابط دو کشور ایران و چین بر توسعه همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و فناوری بین دو کشور تأکید می‌کنم.

ستاری با بیان این‌که جاده ابریشم در طول تاریخ همواره دستاوردهای علمی و فرهنگی این دو تمدن آسیایی را برای سایر ملل در قاره‌های دیگر به ارمغان برده است، اظهار کرد: مزیت‌های سرزمینی و پیشینه تاریخی تعامل دو تمدن ایران و چین، زمینه‌ساز همکاری‌های ویژه اقتصادی به‌ویژه در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها خواهد شد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، وجود دیدگاه‌های مشترک دو کشور را زمینه‌ای برای مقابله با تهدیدات دانست و گفت: این دیدگاه‌های مشترک در مقابله با تهدیدات امنیتی و اقتصادی ناشی از یک‌جانبه گرایی در عرصه نظام بین‌الملل، مقابله با زیاده‌خواهی و تروریسم و جریانات افراطی به روابط  دو کشور ماهیت راهبردی بخشیده که در سند مشارکت جامع راهبردی که در سال ۱۳۹۴ طی سفر “شی جین پینگ” به ایران انتشار یافت، بر آن تأکید شده است.

توسعه همکاری‌ها با تدوین سند مشترک ۲۵ساله

وی با اشاره به تدوین سند جامع همکاری‌های بیست و پنج ساله ایران و چین، گفت: بر اساس بند ششم بیانیه سند مشارکت جامع راهبردی، سند جامع همکاری‌های بیست و پنج ساله دو کشور تدوین شده است و به‌زودی نهایی خواهد شد. این سند عرصه همکاری‌های فراگیر دو جانبه در حوزه‌های گوناگون می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به توسعه همکاری‌ها بر اساس سند جامع همکاری‌های بیست و پنج ساله ایران و چین گفت: این سند بیانگر نگاه بلند مدت دو کشور در عرصه همکاری‌های فراگیر دو جانبه است.

راه همکاری‌ها با ابتکار پهنه هموار می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به این که ابتکار پهنه، راه چشم‌انداز نوینی از همکاری‌های مشترک میان شرق و غرب آسیا را فراهم آورده است، افزود: مزیت‌های ترانزیتی، موقعیت ژئوپولیتیک و ژئواکونومی دو کشور و مکمل بودن اقتصاد این دو جایگاهی ویژه در همکاری‌های چند جانبه در چارچوب این ایده را فراهم آورده است، از این روی جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از این ایده به عنوان عضوی فعال در آن مشارکت خواهد کرد. بی تردید بسط همکاری‌ها در حوزه علمی و فناوری و تبادل تجربیات و دستاوردها در این حوزه بر غنای روابط دو کشور خواهد افزود.

وی افزود: دو کشور در سطح بین‌المللی و در نهادها و مجامع بین‌المللی همکاری نزدیکی برای حفظ صلح و ثبات جهانی داشته و ضمن حمایت از استقلال و منافع ملتها در جهت مقابله با یک جانبه‌گرایی و پیشبرد رویکردهای چندجانبه گرا اقدام خواهند کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.