علمی و دانشگاهی

همتی فراگیر برای تحقق بیانیه گام دوم و شتاب به سمت رونق تولید در سال تحصیلی جدید هدف‌گیری شود

به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در متن این بیانیه آمده است:

بهار تعلیم و تربیت و آغاز سال تحصیلی مدارس، دانشگاه‌ها و سایر نهادهای آموزشی در ابتدای مهر ماه، می‌تواند به عنوان فرصتی مغتنم برای اندیشیدن در مورد مسائل کلان حوزه تعلیم و تربیت مورد توجه قرار گیرد.

نهاد تعلیم و تربیت در هر جامعه به این اعتبار که مسئول و متکفل تولید سرمایه انسانی آن جامعه است یکی از مهم‌ترین نهادها محسوب می‌شود.

این اهمیت از آنجا ناشی می‌شود که نیروی انسانی توانمند؛ مبنا و پیشران هرگونه پیشرفت و ارتقاء در جوامع است و با توجه به این نکته نهاد تربیت کننده این سرمایه هم باید همواره مورد توجه باشد.

در نگاه اسلامی و الهی به تعلیم و تربیت که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نمود پیدا کرده است، برنامه‌ریزی برای تطور نهاد تعلیم و تربیت به سمت نهادی توانمند برای تعلیم و تربیت نیروی انسانی تراز نظام تربیت اسلامی به خوبی مورد توجه قرار گرفته است.

با نگاه و مداقه در مفاد این سند مهم و راهبردی مشاهده می‌شود که هم در مبانی نظری این سند و هم در بخش مربوط به فلسفه اسلامی تعلیم و تربیت مبانی نظری و فکری تربیت اسلامی به خوبی تبیین شده است.

همچنین در بخش مربوط به راهبردها و اقدامات این سند و با توجه به مباحث فکری مطرح شده در بخش‌های پیشین، برنامه‌های مشخص و مدون و ناظر به موقعیت فعلی و موقعیت مطلوب و همچنین توانمندی‌ها و… ترسیم شده است.

در موضوع آموزش عالی هم اسنادی مانند سند دانشگاه اسلامی، نقشه جامع علمی کشور و… به عنوان اسناد راهبردی و بالادستی این بخش، نقشه راه حرکت به سمت موقعیت مطلوب را با توجه به شرایط ملی و بین‌المللی و نقاط قوت و… تبیین کرده‌اند.

هدفمندی در مسیر تعلیم و تربیت و توسعه علم و فنآوری رکن مهم موفقیت است. بیانیه گام دوم ترسیم دقیقی از مسیر حرکت را ارائه کرده است و همه راهبردهای هفت گانه دانش بنیان و فرهنگ مبناست که نقطه هدف را دست یافتن به تمدن نوین اسلامی قرار داده است.

رهبر حکیم انقلاب «مدظله العالی» در این بیانیه مهم و راهبردی موضوع علم، فناوری و پژوهش و نیروی انسانی مومن، مستعد و کارآمد را به طور ویژه مد نظر قرار داده‌اند و با توجه به نقش نهاد آموزش و پروش، دانشگاه و حوزه علمیه در ساماندهی و نقش آفرینی در این دو حوزه مهم، در سال تحصیلی جدید باید تلاش و همتی مضاعف در تحقق منویات رهبر فرزانه انقلاب «مدظله العالی» در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مصروف شود.

به فرموده حکیم انقلاب اسلامی، برای ما چرا ماندن و چگونه ماندن بسیار مهم است. انقلاب اسلامی، انقلاب عزتمندی است که از ارزش های انقلاب اسلامی هرگز کوتاه نخواهد آمد. ما بدنبال پرورش نسلی قدرتمند و توانا هستیم که ظرفیت تمدنی و ارزشی انقلاب اسلامی را تا مرز ناامیدی دشمن از طمع ورزی نسبت به این سرزمین الهی، ادامه دهد و مرجع و منبع اصلی این “ظرفیت توانمندی سازی”،  آموزش و پرورش، آموزش عالی و حوزه های علمیه است.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن گرامیداشت آغاز سال تحصیلی  ۱۳۹۹- ۱۳۹۸ به عنوان نخستین سال تحصیلی دهه پنجم انقلاب اسلامی – که معطر به عطر حضرت سیدالشهداء «ع» نیز هست – بر نقش مهم و حیاتی نهادهای آموزشی در تحقق اهداف خطیر انقلاب اسلامی تاکید می‌کند و با توجه به این نقش حیاتی، اهمیت سیاستگذاری و برنامه‌ریزی به منظور زمینه‌سازی برای تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد را نیز مورد تاکید قرار می‌دهد.

بطور حتم تبدیل سرمایه انسانی به سرمایه اجتماعی از مسیر اعتماد به خدا، همکاری، همدلی و اعتماد به یکدیگر اهمیت راهبردی دارد. قدرت اجتماعی و اقتصادی ایران رکن مهم تقویت قدرت جمهوری اسلامی ایران در همه ابعاد است. فرهنگ اسلامی بنیان مهم و اصلی استقرار جامعه اسلامی و همکاری با سایر ملت های جهان است که لازم است همه عوامل تقویت کننده فرهنگ اسلامی را شناسائی و بر تقویت آن اهتمام ورزند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.