علمی و دانشگاهی

منسوجات رسانا جایگزین سیم‌ و کابل‌ می‌شوند

به گزارش ایسنا، مجید مظفر، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر هدف اصلی اجرای این پروژه را تولید منسوجات رسانا برای کاربردهای مختلف پزشکی و پوشاک خاص دانست و گفت: امروزه کاربرد و استفاده از طیف‌های فرکانسی و امواج رادیویی در حال گسترش است و منسوجات رسانا علاوه بر حفاظت و جذب امواج، در تولید وسایل الکترونیکی منعطف و باتری‌های پارچه‌ای نیز کاربرد دارند. منسوجات رسانا می‌توانند جایگزین مناسبی برای سیم‌ها و کابل‌ها باشند.

وی با بیان اینکه این منسوجات بسته به میزان هدایت الکتریکی می‌توانند کاربردهای مختلفی در صنایع داشته باشند، ادامه داد: تاکنون روش‌های مختلفی برای رسانا کردن منسوجات از جمله لایه‌نشانی سطح کالا با کمک عملیات پلاسما، عملیات رسوب‌گذاری شیمیایی، غوطه‌وری کالا در رزین‌های حاوی ذرات رسانا، قراردادن سیم‌های مسی در بین تار و پود پارچه و استفاده از نانوذرات کربنی گزارش شده است. در اکثر این روش‌ها عملیات، چند مرحله‌ای است که خواص دیگر کالا تحت تأثیر این عملیات قرار می‌گیرد، هزینه آن زیاد و راندمان کم است و به ترکیبات جانبی نیاز دارد و در ضمن تجهیزات خاصی نیز برای انجام این عملیات مورد نیاز است.

مظفر با اشاره به انجام مطالعاتی در این زمینه، خاطر نشان کرد: در این پروژه تلاش شد تا با استفاده از روش ساده Click Finishing و با مواد اولیه ارزان قیمت در فرآیند یک مرحله‌ای با استفاده از امکانات موجود به رسانایی مطلوب دست یابیم. روش Click Finishing برگرفته از روش Click Chemistry است که روشی یک‌مرحله‌ای بوده و تولیدات جانبی مخرب ندارد.

عضو هیات علمی پژوهشکده نانوفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر مهمترین یافته این مطالعات را دستیابی به منسوج با خواص رسانایی الکتریکی، الکترومغناطیسی و ضدباکتری ذکر کرد و یادآور شد: کالای تکمیل شده منعطف، سبک، تنفس‌پذیر و با استحکام زیاد است که با سنتز در جای نانوذرات فلزی بر روی کالای پلی‌استر به دست آمده است.

وی اظهار کرد: با توجه به هدایت الکتریکی این منسوجات می‌توانند کاربردهای متفاوتی در صنایع حفاظتی به عنوان پارچه ضداشعه، در صنایع الکترونیک به عنوان سیم و کابل‌های پارچه‌ای منعطف و رسانا، در صنایع پزشکی و ورزشی به عنوان لباس‌های هوشمند و در باتری‌ها و خازن‌ها به عنوان الکترودهای منعطف پارچه‌ای داشته باشند.

به گفته این محقق، این محصول در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه آزمایشگاهی تولید شده است و قابلیت تجاری‌ شدن و ورود به صنعت را دارد.

نتایج این تحقیقات که حاصل پروژه دانشجویی مقطع دکتری بهاره موذن‌چی دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و به راهنمایی دکتر مجید منتظر عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده، تحت عنوان Click electroless plating of nickel nanoparticles on polyester fabric: Electrical conductivity, magnetic and EMI shielding properties در مجله Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects با ضریب تأثیر 3.131 منتشر شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.