علمی و دانشگاهی

مراحل ساخت موشک “سیستم پرتاب فضایی” ناسا رو به اتمام است

به گزارش ایسنا، از زمان نخستین فرود انسان بر ماه توسط ماموریت “آپولو۱۱” در سال ۱۹۶۹ تاکنون بشر نتوانسته بر روی ماه بار دیگر قدم بگذارد اما با ساخت این موشک ایالات متحده بار دیگر خواهد تواست این کار را انجام دهد چرا که توسط این موشک پرقدرت می‌تواند فضاپیمای “اوریون”(Orion) را به سمت ماه بفرستد.

ناسا و ایالات متحده تاکنون میلیاردها دلار برای این سفر سرمایه‌گذاری کرده‌اند. موشک “سیستم پرتاب فضایی”(SLS) که پیش از این انتظار می‌رفت در سال ۲۰۱۷ به پرواز دربیاید تاکنون با چندین تأخیر مواجه شده است.

آژانس فضایی آمریکا در حال حاضر حداقل ۱۲ میلیارد دلار برای توسعه این موشک که قوی‌ترین موشک دنیا خواهد بود خرج کرده است. به گفته ناسا این موشک می‌تواند به هر مقصد دلخواه در سراسر منظومه شمسی سفر کند. همچنین گفته می‌شود توسعه فضاپیمای “اوریون”(Orion) که بر SLS سوار خواهد شد و فضانوردان را به ماه خواهد برد، صدها میلیون دلار بیش از هزینه مورد انتظار خود هزینه تراشیده است.

چندی پیش نیز ناسا ویدویی منتشر کرد که طی آن افراد می‌توانستند تلاش این سازمان برای آزمایش موتورهای “فضاپیمای اوریون”(Orion spacecraft) را که در مأموریت برنامه‌ریزی شده “آرتمیس” در سال ۲۰۲۴ نقش مهمی را ایفا خواهند کرد، مشاهده کنند.

این طور که مشخص است برنامه سازمان فضایی آمریکا(ناسا) برای بازگشت به ماه موسوم به “آرتمیس”(Artemis) در حال پیشرفت است و ناسا نیز اکنون آزمایش‌هایی را برای مشاهده نحوه عملکرد موتورهای کپسول “اوریون” در سفر بدون سرنشین به ماه انجام داده است.

تحت شرایط ایده آل موشک سیستم پرتاب فضایی ناسا که فضانوردان و تجهیزات آنها را حمل می‌کند، کپسول اوریون را در مدار اطراف ماه قرار می‌دهد.

این فضاپیما مانند فضاپیمای آپولو از یک کپسول حامل فضانوردان تشکیل شده است که می‌تواند به فضای ماورای زمین به اکتشاف در سیارات دیگر و همچنین سیارک‌ها بپردازد و پس از آن به وسیله چتر نجات در اقیانوس فرود آید و به زمین بازگردد.

کپسول اوریون که در لغت به معنی شکارچی است، جدیدترین فضاپیمای سازمان فضایی ناسا برای حمل انسان به فضا و اکتشافات دور دست از جمله سیاره مریخ است.

بنابر گزارش‌ها نخستین پرواز بدون سرنشین این موشک در سال ۲۰۲۱ و ماموریت همراه با خدمه او نیز در سال ۲۰۲۴ صورت خواهد گرفت.

قطعه نهایی که روی این موشک نصب شد یک قطعه ۶۴ متری(۲۱۲ فوت) بود که در قسمت موتور موشک نصب گردید. این بخش نقطه اتصال برای چهار موتور RS-۲۵ خواهد بود که توانایی ایجاد دو میلیون پوند نیروی رانش را دارد.

“جولیا باسلر”(Julia Bassler) ، مدیر مراحل سیستم پرتاب فضایی ناسا گفت: اکنون برای تکمیل این مرحله می‌بایست چهار موتور RS-۲۵ را به آن اضافه کنیم و آزمایش‌های عملکردی پیشرفته اویونیک(الکترونیک) و پیشرانش را نیز انجام دهیم.

اصطلاح اویونیک یا الکترونیک هوانوردی(Avionics) یک تکواژ مرکب است که از ترکیب دو کلمه(Aviation و Electronics) ایجاد شده و معمولاً اشاره به تجهیزات الکترونیکی هواپیما، ماهواره و فضاپیما مانند نمایشگرها، کامپیوترها، حسگرها، عملگرها و فرستنده-گیرنده‌های آنها دارد.

وی در ادامه افزود: انجام این پروژه برای ما هیجان انگیز است چرا که توانستیم مرحله نخست تولید این موشک را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

هدف ناسا ارسال نخستین زن و مرد به قطب جنوب ماه تا سال ۲۰۲۴ است. ناسا می‌گوید برنامه “آرتمیس ۱”(Artemis ۱) اولین پرواز آزمایشی کامل موشک “SLS” و فضاپیمای “اوریون” خواهد بود که بدون حمل فضانوردان انجام خواهد شد. پس از آن ماموریت “آرتمیس ۲”(Artemis ۲) اولین پرواز سرنشین دار “اوریون” خواهد بود. پروژه آرتمیس در حال پیشرفت است تا برای اولین بار تا سال ۲۰۲۴ یک زن را به همراه یک مرد روی کره ماه فرود بیاورد. در نهایت نیز هدف رسیدن به مریخ است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.