علمی و دانشگاهی

طراحی یک ساعت فضایی که میزان چرخش زمین را اندازه می‌گیرد+تصاویر

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، ساعت مچی “Urwerk UR-۱۰۰” تنها زمان را نشان نمی‌دهد، بلکه میزان چرخیدن سیاره زمین را نیز به کیلومتر نشان می‌دهد.

مدل UR-۱۰۰ با الهام از مدل‌های UR-۱۰۱ و UR-۱۰۲ از دو دهه قبل، از سه مجموعه شاخص استفاده می‌کند تا نشان دهد که زمین چند کیلومتر در مدار خود می‌چرخد و حرکت می‌کند.

شرکت Urwerk ساعت‌های زیادی تولید می‌کند که پوشیدن تعدادی از آنها مانند همین مدل ممکن است راحت نباشد، اما مطمئنا آنها هرگز کسل کننده نیستند.

سازندگان می‌گویند در ساعت فضاییUR ۱۰۰ اگر به روشی صحیح به آن نگاه کنید، ساعت فقط زمان درست را نشان نمی‌دهد، بلکه به فضا هم اشاره دارد.

اگر در مورد آن فکر کنیم می‌بینیم که تعریف اصلی روز و شب و ماه و سال به چرخش زمین در محور خود و چرخش به دور خورشید وابسته است. به طوری که یک شبانه روز از یک بار چرخیدن زمین به دور خود حاصل می‌شود و یک سال نیز زمان مورد نیاز برای چرخش زمین به دور خورشید است. این بدان معنی است که این ساعت به همراه زمان، میزان سفر زمین در مدار خود را نیز به کیلومتر ثبت می‌کند و نشان می‌دهد.

ساعت فضایی UR ۱۰۰ دارای سه نمایشگر اصلی است که به شکل مثلثی بر روی صفحه ساعت تنظیم شده‌اند. ساده‌ترین آنها نمایشگر زمان است که در موقعیت ساعت ۶ واقع شده است و در آن ساعت به صورت یک عدد در یک پنجره نمایش داده می‌شود و دقیقه‌ها توسط یک فلش قرمز متحرک روی یک نشانگر در قسمت پایین نشان داده می‌شوند.

در موقعیت ساعت ۱۰ نیز یکی دیگر از شاخص‌ها قرار دارد که نشان می‌دهد که خط استوای زمین در هر ۲۰ دقیقه چقدر حرکت می‌کند که براساس میانگین سرعت چرخش زمین، ۵۵۵ کیلومتر است.

در نهایت در موقعیت ساعت ۲ نیز میزان مسافتی که زمین در مدار خود به دور خورشید طی می‌کند به صورت هر ۲۰ دقیقه یک بار نشان داده می‌شود که به ۳۵۷۴۰ کیلومتر می‌رسد.

“مارتین فری” طراح اصلی این ساعت و بنیانگذار Urwerk می‌گوید: برای من ساعت‌ها دارای جنبه فلسفی هستند. آنها نشان دهنده موقعیت فیزیکی زمین و حرکت آن در مدارهای خود هستند، در حالی که زمین در نظر ما ثابت به نظر می‌رسد.

موتور این ساعت از قطر بزرگتر و جرم کمتری نسبت به نسخه‌های مشابه برخوردار است و بدنه آن نیز از آلیاژ برنز بریلیوم بر روی یک صفحه چرخشی آلومینیومی با آلیاژ ضد مغناطیسی و مقاوم در برابر خوردگی ساخته شده است.

این ساعت در سه نسخه عرضه می‌شود. نسخه فلزی با روکش تیتانیوم و فولاد، نسخه مشکی با روکش تیتانیوم و فولادی و روکش DLC سیاه و نسخه یاقوت کبود که روکش کریستا و یاقوت، آن را تا عمق ۳۰ متری ضد آب می‌کند.

طبق گفته شرکت سازنده فعلا تنها ۲۵ عدد از این ساعت تولید می‌شود که قیمت هر کدام ۴۸ هزار و ۴۷۵ هزار دلار خواهد بود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.