علمی و دانشگاهی

ضرورت سوق دادن بخشی از پژوهش‌های دانشگاهی به سمت زندگی دانشجویی

به گزارش ایسنا، دکتر غلامرضا غفاری در این نشست که به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار شد، به موضوع هویت دانشجویی و دانشگاهی اشاره کرد و گفت: رشد بی‌حساب‌وکتاب و نگاه کمی گرایانه در سال‌های گذشته سبب بی‌هویتی برخی دانشجویان شده و تلاش زیادی شده به این اوضاع سامان داده شود.

وی اظهار داشت: دانشگاه به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم جامعه هم محل تجمع فرهیختگان است و هم افراد را برای حضور در جامعه و پذیرش مسئولیت آماده می‌کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تصریح کرد: برخی فقط کارکردهای آموزشی و پژوهشی را برای دانشگاه‌ها تصور می‌کنند و این در حالی است که توجه به این دو موضوع کفایت نمی‌کند.

وی افزود: برای اتصال و پیوند با بدنه اجتماعی ضروری است در کنار آموزش و پژوهش، سایر توانمندی‌های دانشجویان نیز تقویت شود.

دکتر غفاری اظهار داشت: دانشجویان با حضور در دانشگاه باید آمادگی‌های لازم را برای زندگی و مناسبات اجتماعی کسب کنند که توجه به این مهم ضرورت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها را نشان می‌دهد.

وی، با اشاره به آهنگ پرشتاب در تحولات اجتماعی بیان کرد: امروز با نسل جدیدی مواجه هستیم که مسائل جدید دارند و باید تلاش شود تا با استفاده از منابع متعدد و ظرفیت‌های مختلف، سامان‌دهی و پاسخ‌گویی متناسب با نیازهای دانشجویان صورت گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: دانشگاه‌، «صنعت و جامعه» را موردمطالعه قرار می‌دهد اما خودش را کمتر مطالعه می‌کند و لازم است بخشی از پژوهش‌های دانشگاهی به سمت زندگی دانشجویی سوق داده شود؛ چراکه وجود حدود ۴ میلیون دانشجو در کشور با ویژگی‌ها و شرایط خاص می‌تواند زمینه‌ساز پیشرفت در زمینه‌های مختلف شود.

وی با اشاره به آغاز سال جدید تحصیلی دانشگاه‌ها و هم‌زمانی با ماه محرم و صفر بیان کرد: تلاش شده تا برنامه‌هایی مرتبط با فرهنگ عاشورا در سطح دانشگاه‌های کشور اجرا شود.

توجه به مطالبات جدید صنفی، پوشش دانشجویان، هنجارپذیری و فضای بانشاط سیاسی؛ از دیگر موضوعاتی بود که معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع معاون فرهنگی دانشجویی منطقه ۷ کشور به بیان آن‌ها پرداخت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، مهندس محمدهادی عسکری، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در جمع معاونان فرهنگی دانشجویی منطقه ۷ کشور گفت: فعالیت‌های دانشگاه‌ها ذیل گفتمان‌های انقلاب اسلامی و فرهنگ و معارف اهل‌بیت (علیهم‌السلام) صورت می‌گیرد و می‌تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کند.

وی، با اشاره به اجرای برنامه‌های راهیان نور و ستاد اربعین در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: برای اجرای مناسب برنامه‌های فرهنگی، دانشگاه‌ها باید به سراغ تنوع‌بخشی به منابع بروند و تلاش شود تا از ظرفیت‌های مختلف به‌خوبی استفاده شود.

مهندس عسکری گفت: سال گذشته موفق‌ترین سال برای فعالیت کانون‌های فرهنگی دانشجویی بوده و جشنواره دانشجویی رویش در ۸۶ دانشگاه کشور و در قالب ۳۲ زمینه فرهنگی اجراشده است که نشان از پویایی دانشگاه‌ها است.

در این نشست درخصوص آئین‌نامه نشریات دانشجویی، فعالیت‌های تشکل‌های اسلامی، راهکارهای افزایش مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی و راهکارهایی برای ارتقا فرهنگ عفاف و حجاب گفت‌وگو و تبادل‌نظر شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.