علمی و دانشگاهی

شورای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی به جایگاه واقعی خود رسیده‌اند

به گزارش ایسنا، رحمان خدابنده‌لو امروز سه‌شنبه دوم شهریور ماه در نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور، اظهار داشت: شوراهای صنفی اوایل دهه هفتاد به تصویب رسید و در دانشگاه‌ آغاز به فعالیت کرد و در آن برهه زمانی  دانشگاه‌ها درگیر مسأله شورای صنفی بودند و عجیب بود که یک جمع دانشجویی در قالب شورای صنفی، به منظور پیگیری مسائل حقوقی، صنفی و رفاهی دانشجویان ایجاد شود. آن اوایل و در زمان تولد و شکل‌گیری شورای صنفی در دانشگاه ها حقیقتاً ما نمی‌دانستیم چه کنیم و در مسیر فعالیت شورا سردرگم بودیم، خیلی طول کشید که تا انتخاباتی برای معرفی اعضاء و دبیران شورای صنفی برگزار شد چرا که در آن زمان انتخابات در محیط‌های غیر سیاسی خیلی باب و مطرح نبود. متأسفانه چند سالی شوراهای صنفی در حاشیه بودند و از رسالت خود دور بودند اما اکنون این نهاد دانشجویی دچار تحول شده و پیشرفت کرده و  خوشبختانه به بلوغ و جایگاه واقعی خود رسیده است.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه برخی افراد تلاش دارند از طریق جایگاه شورای صنفی دانشگاه‌ها و در مسیر انتخابات این نهاد دانشجویی، استفاده‌ها و بهره‌های سیاسی ببرند، اظهار کرد: باید خیلی هوشیار و مراقب باشیم تا دیگران نتوانند از جایگاه این شورا سوء استفاده کنند و اگر ما نتوانیم از حریم و جایگاه شورای صنفی حفاظت و نگهداری کنیم و در قالب این شورا وارد فضاهای سیاسی شویم، در آینده ضررش به خود ما و شورا بر می‌گردد. تلاش کنید که صرفا در مسیر فعالیت‌های شورای صنفی و خدمت به دانشجویان و نه به خاطر منافع سیاسی حرکت کنید. شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها به محبوبیت و مقبولیت زیادی رسیده‌اند و اکنون حدود سه هزار نفر دانشجو در دانشگاه‌ها عضو این نهاد دانشجویی هستند و در مسیر تحقق نیازها، خواسته‌ها و مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان، تلاش می‌کنند.

خدابنده‌لو به تلاش‌های خستگی ناپذیر دکتر محمدرضا فراهانی معاون سابق فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ارتقای جایگاه شورای صنفی و شخصیت بخشیدن به این نهاد دانشجویی طی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: طی سال‌های گذشته به همت معاون سابق وزیر بهداشت، شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور احیاء شدند و جان گرفتند و امیدوارم این پویایی در سال‌های آینده نیز تداوم داشته باشد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: امیدوارم بتوانیم در این نشست سه روزه که در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) در حال برگزاری است، با همفکری، همکاری و هم‌اندیشی، اقدامات مثبتی در دانشگاه‌ها انجام دهیم. امید است در این چند روز که در شهر مقدس مشهد هستیم، بتوانیم با فکر، ایده واندیشه نو، در مسیر احقاق حقوق صنفی و رفاهی دانشجویان و پیگیری مطالبات قشر دانشجو، به سمت توسعه و پیشرفت حرکت کنیم و با دستاورد خوبی از این نشست سه روزه، به شهرهای خود برگردیم.

خدابنده لو در پایان با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید که همزمان با شروع هفته دفاع مقدس است، گفت: عشق و علاقه‌ای که  در دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت می‌بینم به همه ما انگیزه خدمت می‌دهد؛ واقف هستم که ایشان چطور با انگیزه، در معاونت فرهنگی و دانشجویی مشغول کار و فعالیت هستند و به خصوص در حوزه دانشجویی و شورای صنفی تلاش می‌کنند به اهداف بزرگی برسیم.

مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی نشست سالانه خود را از امروز دوم مهرماه در هتل توریست مشهد آغاز کرد. 

این نشست سه روزه با حضور دکتر سیما سادات لاری، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، رحمان خدابنده‌لو، مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، مهندس بهروز رحیمی، رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر محمد رضا دارابی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر مهدی ابراهیمی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار می‌شود.

به گزارش مفدا، از مهمترین برنامه‌های نشست، معرفی اعضاء مجمع دبیران و تبادل نظر پیرامون مسائل دانشجویی، ارائه گزارش عملکرد یک ساله شورای مرکزی صنفی دانشجویان سابق ، تقدیر از شورای مرکزی و هیأت نظارت شوراهای صنفی دانشجویان و نقد و بررسی شورای مرکزی و هیأت نظارت شوراهای صنفی خواهد بود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.