علمی و دانشگاهی

شاخص‌های حوزه پژوهش‌های فرهنگی بومی‌سازی شود/بعد فرهنگی مطالعات افزایش یابد

به گزارش ایسنا، دکتر عاملی در جلسه هیات امنای پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات که امروز با حضور دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس این پژوهشگاه و اعضای هیئت امنای آن با سه دستور کار گزارش حسابرسی هیات امناء، تصحیح اصلاحیه بودجه تفصیلی سال‌های ٩٤، ٩٥ و ٩٦ و ارائه گزارش عملکرد پژوهشی پژوهشگاه در سال‌های ٩٦ و ٩٧ برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه دغدغه فرهنگ عمومی را داریم، باید از مسائل جامعه بی‌اطلاع نباشیم و با پژوهشی در ابتدای سال آن‌ها را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به آمارهای مربوط به وضعیت اعتماد ملی در جامعه و بررسی مواردی همچون بی‌تفاوتی اجتماعی، بی‌حوصلگی اجتماعی، تنهایی و طلاق و …  افزود: باید بعد فرهنگی مطالعات و پژوهش‌ها افزایش یابد.

دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه با تاکید بر تقویت جایگاه پژوهشگاه به عنوان مرکز اصلی رصد و پایش فرهنگی اجتماعی کشور، گفت: این پژوهشگاه باید به پایشگاه ملی در حوزه‌های فرهنگی اجتماعی تبدیل شود.

وی افزود: در این زمینه اقدامات و پژوهش‌های مختلفی از جمله هویت ایرانیان، سبک زندگی، سواد رسانه‌ای، ارزش‌ها و نگرش‌ها و … صورت گرفته است.

دکتر صالحی در ادامه گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه پژوهشی دارای نیازهایی است و از آنجا که معاونت پژوهشی ندارد، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات می‌تواند این نقش را برای آن ایفا کند. این وزارتخانه در کارهای پژوهشی خود باید پشتوانه علمی و پژوهشی داشته باشد و این انتظاری است که از پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات می‌رود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: انتظار دیگری که از پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات می‌رود، این است که به استان‌ها توجه بیشتری داشته باشد. خیلی وقت‌ها پروژه‌ها و طرح‌های ما تهرانی است و در تحلیل‌های عمیق کمتر وارد مناطق استانی شده‌ایم و پژوهشگاه باید به این نکته توجه داشته باشد.

وی ادامه داد: هیات امنای پژوهشگاه باید به رویکردهای این پژوهشگاه توجه داشته و آن را دنبال کند و پژوهشگاه در حوزه منابع و مسئولیت‌هایش جدی‌تر عمل کند تا با همکاری یکدیگر بتوانیم کارکردهای خوب پژوهشگاه را تکمیل‌تر کنیم.

محمد سلگی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات نیز با اشاره به رویکردهای جدید این پژوهشگاه گفت: پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در دوره‌های قبل بر فعالیت‌ها و نیازهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمرکز نداشت و علایق ستادی داشت که  ارتباط کمتری با استان‌ها داشت.

وی تصریح کرد: در دو سال گذشته تلاش کردیم به ماموریت‌های مندرج در اساسنامه پژوهشگاه توجه بیشتری داشته باشیم. در حال انجام و تکمیل طرح‌ها و پژوهش‌های قدیمی نیز هستیم و قریب به ١٠ طرح ملی دیگر مانند هویت ایرانیان، سبک زندگی ایرانیان و … نیز در حال انجام است.

سلگی ادامه داد: در حال بازآرایی ترکیب نیروی انسانی در بخش پژوهش هستیم و در ارتباط با استان‌ها هم فعالیت‌هایی را آغاز کرده‌ایم. در حوزه ترجمه و تالیف کتاب نیز اقداماتی را داشته‌ایم و تالیفات را افزایش داده‌ایم.

در ادامه این جلسه گزارشی از عملکرد پژوهشی سال‌های ٩٦ و ٩٧ پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ارائه شد.

احمد مسجد جامعی، عضو هیات امنای پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات نیز گفت: توجه پژوهشگاه به استان‌ها موضوع مهم و لازمی است، به ویژه این‌که در حال حاضر ظرفیت استان‌ها خیلی شکوفا شده است.

وی با تاکید بر ضرورت رونق پژوهش در کشور ادامه داد: از طریق سیاست‌گذاری باید شرایط و بستر این رونق را فراهم کنیم. به عنوان مثال سیاست‌گذاری کنیم که برای شرایط امروز جامعه چه کتاب‌هایی لازم است و سپس ناشران را ترغیب به انتشار آن کتاب‌ها کنیم.

در پایان این جلسه عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اینکه فعالیت‌های پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات باید متناسب با اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد، موضوع مهم و درستی است.

وی افزود: باید بخش پژوهشی معاونت‌ها و سازمان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعال باشد و در سال دو کار پژوهشی تعریف کنند تا برخی نیازهای آن‌ها را پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات تامین کند.

فقهی‌زاده ادامه داد: پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات باید به مطالعات آینده‌پژوهی و تحقیقات مفهومی نیز در کنار دیگر فعالیت‌هایش توجه داشته باشد و مطالعات بر دایره پژوهش‌ها به نفع تقویت محتوایی و زمینه‌سازی برای رونق پژوهش‌های مرتبط با ماموریت‌ها کاسته شود.

بر اساس اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی در پایان گفت: باید فکری هم برای توزیع و زمینه‌سازی جهت خریداری آثار پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.