علمی و دانشگاهی

سهم دانشگاه‌ها از تولید ناخالص داخلی کمتر از یک درصد است

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در هم‌اندیشی علمی تخصصی ارتباط دانشگاه و صنعت با اشاره به اینکه ارتباط میان صنعت و دانشگاه منحصر به تقویت کارخانه‌ها و فناوری‌های پیشرو نبوده و در کنار این‌ها باید به تقویت و توسعه کشاورزی، غذا، دارو و … توجه داشته باشیم تا با رفع مشکلات روز مسیر زندگی سالم و مطلوب را برای مردم فراهم کنیم.

وی افزود: این تصور رایج که عده‌ای به غلط معتقدند فعالیت دانشگاه صرفاً در انتشار مقالات علمی و پژوهشی خلاصه می‌شود، جفای به دانشگاه است؛ حال آنکه بسیاری از پیشرفت‌های فناورانه کشور نتیجه فعالیت‌های دانشگاهیان بوده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دانشگاه از ابتدای انقلاب تاکنون تمامی تلاش خود را در جهت پیشرفت متمرکز کرده و ورود کشور به عرصه‌هایی چون نانوتکنولوژی، زیست فناوری، پزشکی و ایجاد قدرت بازدارندگی کشور در صنایع دفاعی و موشکی و نیز بسیاری از عرصه‌های اقتدارآفرین از قبیل سدسازی، توسعه سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌ها و پیوند و … همگی مدیون فعالیت‌های دانشگاهی است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: با این حال کماکان ظرفیت‌های بسیاری پیش روی دانشمندان و دانشگاهیان ما وجود دارد که باید به آن پرداخته شود.

مخبر دزفولی گفت: هنوز در کشور سازوکار مدیریت و هدایت تقاضا برای استفاده از گنجینه بزرگ علمی موجود به درستی طراحی نشده است که به همین دلیل برخی تولیدات علمی داخل که قابلیت رقابت با نمونه‌های خارجی دارند، از حمایت لازم برخوردار نمی‌شوند و متولیان صنعتی ما به خرید نمونه خارجی اقدام می‌کنند.

وی ادامه داد: ما باید برای بخش تقاضا سازوکاری را طراحی کنیم که به دنبال آن وقتی کالای با کیفیت و مشابه خارجی توسط دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ما تولید شد، خرید نمونه خارجی آن ممنوع باشد و از این طریق از محصول دانش‌بنیان داخلی حمایت شود.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: در حال حاضر سهم دانشگاه‌های ما از تولید ناخالص داخلی کمتر از یک درصد است که با توجه به ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها این مقدار می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

وی افزود: با نهایی‌سازی آمایش سرزمینی ارتباط میان صنعت و دانشگاه نهادینه می‌شود و مأموریت‌بخشی به دانشگاه‌ها سامان می‌یابد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: باید با بازنگری و روزآمدسازی آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی در کنار توجه فعلی به تولید مقالات دانشگاهی، برنامه‌های کلان و تحول‌آفرین با ضریب تشویقی بیشتری مورد حمایت قرار گیرند که این مسئله در دستور جلسات آتی شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

وی گفت: رقابت در مرزهای دانش و تقویت جایگاه رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی از دیگر مسائلی است که باید بدان توجه داشت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: کشور ما ناگزیر به ورود در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان است و با توجه به شرایط‌، بخش‌های گوناگون کشور باید دانش پایه اداره شوند.

وی ادامه داد: در این زمینه دانشگاه در خط مقدم قرار دارد که بازنگری و ارزیابی سند نقشه جامع علمی کشور نیز در راستای همین مسیر آینده‌نگارانه اقتصاد دانش‌بنیان است.

انتهای پیام 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.