علمی و دانشگاهی

سخت‌گیری در ورود خودرو به داخل دانشگاه فردوسی/اقدام برای کاهش ۲۵ درصدی رفت‌وآمد وسایل نقلیه

دکتر حسین انصاری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اجرای سامانه‌ای که ترافیک و ورود ماشین‌ها به داخل دانشگاه فردوسی را کنترل کند، اظهار کرد: اجرای این سامانه را به‌زودی انجام خواهیم داد. اکنون مراحل اولیه این طرح صورت گرفته و جزئیات آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که مبانی مرتبط با دانشگاه سبز را توسعه دهیم؛ بنابراین سخت‌گیری‌هایی در این زمینه صورت خواهد گرفت و افرادی که قرار است در پردیس دانشگاه با ماشین رفت‌وآمد کنند، قطعا باید هزینه‌های مربوط به استفاده از ماشین را به نسبت افرادی که از ماشین استفاده نمی‌کنند، متقبل شوند.

انصاری تصریح کرد: در حال حاضر برای رفت‌وآمدها دوربین‌های مدار بسته نصب شده و در حال بررسی هستیم تا طرح جامع مطابق با عدالت و انصاف انجام شود. اکنون هدف ما بر مبنای فرهنگ‌سازی و تشویق افراد به عدم استفاده از ماشین است و امیدواریم در طی چند سال بتوانیم با توسعه زیرساخت‌های مربوط به استفاده از وسایل عمومی و پیاده‌روی، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش رفت‌وآمدهای وسایل نقلیه را داشته باشیم.

معاون اداری، مالی و پشتیبانی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: ما اکنون سه‌شنبه‌های بدون خودرو را در نظر داریم که دانشگاه سبز در حال عملیاتی کردن آن‌ است و امیدواریم که سرعت این امر مهم توسعه یابد.

انصاری در خصوص رویکرد دانشگاه در مورد ساخت‌وسازها در دانشگاه فردوسی، اظهار کرد: طرح جامع دانشگاه نهایتا ۳۵ درصد سطح اشغال دارد که دانشگاه ما، علوم پزشکی مشهد و مجموعه جهاد دانشگاهی باید طبق این طرح عمل کنیم تا بتوانیم مباحث مربوط به توسعه دانشگاه سبز را در پردیس دانشگاه اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه ساخت‌وسازها بر اساس طرح جامع دانشگاه انجام می‌شود، عنوان کرد: ما اکنون در دانشگاه فردوسی باید بر اساس طرح جامع ۳۵ درصد فضا را به ساخت و ساز اختصاص دادیم و مابقی فضا را باید در اختیار فضای سبز ، معابر و آب‌راه‌ها و … قرار دهیم. دانشگاه فردوسی مشهد مطابق این طرح عمل کرده است و بر مبنای آن ساخت‌وساز انجام می‌دهد. 

معاون اداری، مالی و پشتیبانی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد را نمی‌توان جزئی از دانشگاه فردوسی دانست، اما به هر حال پردیس دانشگاه مربوط به هر دوی ماست و مدیریت مشترک داریم. تعاملات دانشگاه فردوسی با دانشگاه علوم پزشکی مشهد در زمینه ساخت‌وساز بسیار خوب است، اما هیچ وقت با یکدیگر وارد صحبت در مورد طرح‌های جامع نشدیم و می‌توانیم این تعامل را با یکدیگر برقرار کنیم. 

انصاری خاطرنشان کرد: هدف و نگاه ما به دانشگاه نسل سوم برای توسعه و تجاری‌سازی فناوری است. بنابراین توسعه‌هایی که از این لحظه به بعد در دانشگاه انجام می‌شود، عمدتا با توجه به مباحث فناوری است که به این منظور باید بتوانیم مشارکت بخش خصوصی و مراکز بخش‌های عمومی و دولتی را جذب کنیم. تمایل ما این است که مباحث دانش‌بنیان و فناوری را به طور مشخص در دانشگاه فردوسی داشته باشیم تا بتوانیم علم را تجاری‌سازی کنیم. در حال حاضر توان مالی برای ساخت ساختمان جدید در دانشگاه وجود ندارد و اگر این امر مهم صورت گیرد، برج فناوری را احداث می‌کنیم.  

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.