علمی و دانشگاهی

راه‌اندازی هفت دفتر بانک خون بندناف

به گزارش ایسنا، محمدرضا شلیلی سه‌شنبه، ۲۶ شهریور در جمع خبرنگاران  هدف از راه‌اندازی دفاتر بانک خون در شهرستان‌های مختلف فارس را تسهیل دسترسی شهروندان به این امکان دانست و گفت: موضوع سلول‌های بنیادی و استفاده از آن چند سالی است که در کشور موردتوجه قرارگرفته و یکی از منابعی که می‌توان سلول‌های بنیادی را از آن استخراج کرد خون موجود در بند ناف نوزاد است که در درمان بسیاری از بیماری‌های بدخیم که منشأ خونی دارد مورداستفاده قرار می‌گیرد .

مدیردفتر بانک خون رویان استان فارس ادامه داد: شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان، در تهران راه‌اندازی و دفاتر بانک خون نیز به تدریج در ۳۱ استان کشور ایجاد شد و اکنون بیش از ۱۱۵ هزار نمونه خون بند ناف مربوط به سراسر کشور در مرکز ذخیره‌سازی شده که بزرگ‌ترین ظرفیت سلولی در خاورمیانه است.

او با یادآوری اینکه دفتر بانک خون استان فارس سال ۸۷ راه‌اندازی شد، گفت: طی این سال‌ها قریب به ۱۱ هزار نمونه خون بندناف در فارس تهیه و در بانک خون کشور ذخیره شده است.

شلیلی، با بیان اینکه تا پایان امسال تعداد دفاتر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی استان فارس به ۱۰ دفتر خواهد رسید، گفت: از ابتدای فعالیت مرکز رویان تاکنون بیش از ۳۰ پیوند برای بیماران خونی از نمونه‌های ذخیره‌سازی شده در کشور انجام شده است.

مدیر دفتر بانک خون رویان استان فارس خاطرنشان کرد: با همکاری ستاد سلول‌های بنیادی و مرکز طبی کودکان، طرح استفاده از خون بند ناف برای کودکان دچار فلج مغزی آغاز و در مرحله اول این طرح برای ۱۲۰ بیمار انجام شده و مرحله دوم آن برای این بیماران آغاز شده و نتایج خوبی داشته است.

خانواده‌ها پیش از تولد نوزاد با بانک خون بند ناف هماهنگ کنند

شلیلی گفت: خانواده‌هایی که می‌خواهند از خدمات بانک خون بند ناف استفاده کنند باید قبل از تولد نوزاد هماهنگی‌های لازم را با دفتر انجام داده و پس از هفته ۳۶ بارداری امکان ثبت قرارداد وجود دارد .

وی یادآور شد: خونگیری از بند ناف باید در حین زایمان و در مدت ۳ تا ۵ دقیقه انجام شود زیرا پس از گذشت این زمان خون موجود در بند ناف و جفت لخته شده و امکان جمع‌آوری آن وجود ندارد .

شلیلی گفت: خانواده‌هایی که تمایل به استفاده از این خدمات دارند باید از قبل با دفتر هماهنگ کرده تا کارشناسان مرکز در زمان تولد نوزاد در بیمارستان حاضر بوده و بلافاصله با روشی بسیار ساده و مهم نمونه خون را جمع‌آوری کنند .

مدیربانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف فارس گفت: برای تهیه نمونه، اصول مهمی مدنظر است که باید به‌دور از آلودگی بوده و میزان مشخصی خون را جمع‌آوری کرده همچنین باید این کار بدون وارد کردن خللی در روند زایمان انجام شود .

نگهداری نمونه‌های خون تا ۲۵ سال

شلیلی توضیح داد: پس از خونگیری، نمونه‌ها به تهران منتقل‌شده و در آنجا در دمای منفی ۱۹۶ د رجه نگهداری و ذخیره‌سازی می‌شود که به مدت طولانی که بین ۲۰ تا ۲۵ سال است قابلیت نگهداری دارد .

هزینه اولیه برای استفاده از خون بند ناف

شلیلی افزود: هزینه اولیه برای استفاده از خون بند ناف ۳ میلیون و چهارصد هزارتومان و هزینه شارژ سالیانه آن برای نگهداری ۱۶۰ هزار تومان است .

وی در ادامه یادآور شد: از این مبلغ یک میلیون و هفتصد هزارتومان می‌تواند نقدی پرداخت شود و مابقی طی دو فقره چک دو و چهارماهه واریز شود.

وی ادامه داد: خانواده‌هایی که کودک مبتلا به تالاسمی، سرطان خون و دیگر بیماری‌های خونی دارند و مادر اقدام به بارداری برای فرزند بعد کرده باید حتماً کار ذخیره‌سازی خون بند ناف را انجام دهند .

مسئول دفتر بانک خون فارس گفت: خوشبختانه شاهد تطابق نمونه خون بند ناف کودک تازه متولدشده از نظر ژنتیک با خواهر یا برادر بوده و تاکنون بیشتر پیوندها با موفقیت انجام‌شده است .

شلیلی خاطرنشان کرد: مزیتی که خون بند ناف دارد این است که هر فردی که تطابق ژنتیکی داشته باشد می‌تواند از نمونه مناسب برای وی استفاده شود .

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *