علمی و دانشگاهی

دفتر منطقه‌ای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ترکیه ایجاد می‌شود

به گزارش ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در نشست مشترک با عضو شورای ارزیابی کیفیت آموزش عالی ترکیه و نماینده وزیر علوم ترکیه در کمیته اجرایی ISC که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، به معرفی اهم فعالیت‌های ISC پرداخت و ماموریت این پایگاه را در رصد تولید علم در کشورهای اسلامی تشریح کرد.

وی همچنین با توجه به فعالیت‌های گسترده ISC در خصوص مباحث رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، نمایه‌سازی نشریات علمی و برگزاری کارگاه‌های پیشرفته علم‌سنجی، آمادگی خود را برای همکاری با نماینده وزیر علوم ترکیه در کمیته اجرایی ISC در حوزه‌های مزبور اعلام کرد. لازم به ذکر است این برنامه‌ها در سطح عام با هدف رؤیت‌پذیر کردن مقالات و فعالیت‌های اعضای هیات علمی و همچنین ارتقای جایگاه آموزشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه‌های کشورهای اسلامی در سطح بین‌الملل به انجام می‌رسد.

دکتر دهقانی علاقه‌مندی خود را برای بررسی کارهای انجام شده در ترکیه و گسترش و تسریع این خدمات اعلام و تصریح کرد: برای ترکیه اولویت‌هایی داریم که از آن جمله می‌توان به تسهیل ارسال نشریات معتبر به ISC برای طی فرایند نمایه‌سازی، بحث رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، برگزاری کارگاه‌های پیشرفته علم‌سنجی و تاسیس دفتر منطقه‌ای ISC در ترکیه اشاره کرد.

دکتر تونجای دگروغلو، نماینده وزیر علوم ترکیه در کمیته اجرایی ISC و رییس دانشگاه صنعتی اسکیشهیر نیز ضمن معرفی نظام آموزش عالی در ترکیه و دانشگاه خود اظهار کرد: این دانشگاه تازه تاسیس بوده و زیر مجموعه دانشگاه با قدمت آنادولو ترکیه (تاسیس: ۱۹۵۸) است و توانسته اقدامات متنوعی را در حوزه‌های مختلف به انجام برساند و این حقیقت که از طرف دولت ترکیه رئیس این دانشگاه به عنوان عضو کمیته اجرایی ISC پیشنهاد می‌شود، نشان از توجه نظام آموزش عالی به این دانشگاه است.

عضو شورای ارزیابی کیفیت آموزش عالی ترکیه همچنین ضمن تشکر از همکاران ISC به خاطر تشکیل اولین جلسه کمیته اجرایی در بهار ۱۳۹۸ در شیراز، اظهار کرد: از زمان بازگشت به ترکیه در حال رایزنی با دانشگاه‌ها و وزارت آموزش عالی ترکیه برای تحقق اهداف کمیته اجرایی ISC بوده‌ام. در این راستا با مسئول نشریات علمی ترکیه جلسه‌ای برگزار کرده و جزئیات را به اطلاع ISC رساندم. همچنین برای برنامه نشست‌های ویدئوکنفرانسی با دانشگاه‌های ترکیه رایزنی‌هایی شده است که برگزاری این نشست گام آغازین در این مسیر ماست.

دکتر تونجای دگروغلو خاطرنشان کرد: ارتقای جایگاه دانشگاه‌ها و نشریات در ترکیه اولویتی اساسی محسوب می‌شود. در این راستا آماده‌ایم تا برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حوزه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و ارتقای جایگاه آنها و نیز ارتقای کیفی نشریات ترکیه و نمایه‌سازی آنها در ISC تلاش کنیم.

عضو کمیته اجرایی ISC در ترکیه در خصوص تاسیس دفتر منطقه‌ای ISC در آن کشور نیز گفت: در این زمینه با نهادهای مسئول در ترکیه رایزنی خواهم کرد و لازم است ابتدا فرایند تاسیس چنین دفتری مشخص شود تا بتوانیم برای ایجاد آن تلاش کنیم.

سپس دکتر دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان، ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته توسط این عضو کمیته اجرایی تصریح کرد: مجموعه ISC آمادگی کامل دارد برای محقق کردن این اهداف با وی همکاری کند. همچنین پیشنهاد شد نماینده‌ای از وزارت آموزش عالی ترکیه به اتفاق عضو کمیته اجرایی از شیراز دیدن کنند تا ضمن آشنایی بیشتر با توانمندی‌های این مجموعه در انجام امور تسریع شود.

دکتر دهقانی در پایان جلسه اشاره‌ای نیز به فعالیت خود در مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) داشت و با توجه به وجود دانشجویان ایرانی در ترکیه و نیز دانشجویان زبان فارسی در آن کشور و پیرو ابراز علاقه آن دانشگاه، آمادگی خود را برای در اختیار قرار دادن پایگاه مقالات تمام متن فارسی به آن دانشگاه به صورت IP-based اعلام کرد. مقرر شد مکاتبات و پیگیری‌های لازم در این خصوص به عمل آید.

همچنین به عنوان یکی از نتایج این نشست مقرر شد مدیران روابط بین‌الملل دو مجموعه رایزنی خود را برای ادامه گفتگوها با هدف تقریر تفاهم‌نامه همکاری ادامه دهند تا پس از نهایی شدن به امضای دو طرف برسد.

بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، عضو شورای ارزیابی کیفیت آموزش عالی ترکیه اخیراً و از سوی وزیر آموزش عالی ترکیه برای عضویت در کمیته اجرایی ISC پیشنهاد شده بود که پس از بررسی‌های لازم عضویت وی در کمیته اجرایی ISC قطعی شد و پیرو آن دکتر تونجای دگروغلو در بهار ۱۳۹۸ در اولین نشست کمیته اجرایی ISC در شیراز شرکت کرد. در این راستا مجموعه‌ای از وظایف به اعضای کمیته اجرایی واگذار شد که از آن جمله می‌توان به همکاری در برگزاری نشست‌های بین‌المللی و کارگاه‌های آموزشی علم‌سنجی، جلسات ویدئوکنفرانس با دانشگاه‌های کشورهای اسلامی، برنامه‌ریزی برای ارتقای جایگاه علمی کشورهای اسلامی، نمایه‌سازی نشریات کشورهای اسلامی، دسترس پذیر کردن خدمات ISC برای محققان و پژوهشگران کشورهای اسلامی و کمک به ارزیابی عملکرد پروهشگران، نشریات و دانشگاه‌های کشورهای اسلامی اشاره کرد.

نشست‌های ویدئوکنفرانسی در راستای تحقق سیاست‌های کلان پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در خصوص رصد تولید علم در کشورهای اسلامی و نیز گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری با دانشگاه‌های جهان اسلام برگزار می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.