علمی و دانشگاهی

دانشجویان از هرگونه تفکر ناامیدکننده مصون بمانند/ضرورت انسجام نظام آموزش عالی کشور در استان‌ها

به گزارش ایسنا، منصور غلامی در نشست اعضای شورا و هیات ممیزی دانشگاه مازندران که امروز در سالن کنفرانس این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به نقش اصلی دانشگاه‌ها، تمرکزگذاری و واگذاری اختیارات می‌تواند سرعت عمل در تصمیم‌گیری را به همراه داشته باشد و برخی دانشگاه ها درسراسر کشور به عنوان دانشگاه مادر و معین معرفی شده‌اند.

وی تصریح کرد: یکی از مصادیق واگذاری مسئولیت‌ها نظارت ارزیابی و بررسی دانشگاه‌های مادر است که بار زحمتی برای آن‌ها دارد. بحث نظارت، ارزیابی و بررسی کیفی عملکرد در دانشگاه‌ها به دانشگاه مادر واگذار می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: مازندران بیش از ۴۰ موسسه آموزش عالی غیر دولتی دارد که نیاز به ساماندهی داشته و مسئولان باید دراین خصوص کمک کنند.

غلامی گفت: در استان‌ها توزیع ماموریت علمی بین مراکز دولتی صورت می‌گیرد و قرار نیست همه دانشگاه‌ها مانند دانشگاه‌های تهران شوند؛ چرا که هر دانشگاهی در زمینه خود می‌تواند کار مهمی را انجام دهد.

وی ادامه داد: دانشگاه مازندران نیاز به تقویت دارد و این امر باید از محل منابع داخلی و مصوبات شورای دانشگاهی تامین شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه انسجام نظام آموزش عالی کشور در استان‌ها مهم است و رقابت منفی شایسته نیست، افزود: دانشگاه‌ها در بحث راهبرد آموزش عالی استان کار کنند و ما نیز حمایت می‌کنیم.

غلامی اظهار کرد: نزدیک پنج هزار شرکت دانش‌بنیان کشور، بیش از ۴۳ هزار شغل پایدار ایجاد کردند که برای توسعه پایدار، کمک به رونق تولید و اشتغال‌زایی تاثیرات خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه از درخواست احداث پارک علم و فناوری برای دانشگاه مازندران استقبال می‌کنیم، گفت: توسعه روابط بین‌الملل و پذیرش بیشتر دانشجویان خارجی در دستور کار است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه از وجه مثبت فضای مجازی برای انتقال تجربیات باید استفاده کرد، یادآور شد: اعتبارات عمرانی باید از سوی رییس دانشگاه مازندران پیگیری شود و همچنین نمایندگان مجلس رایزنی لازم را داشته باشند.

غلامی با تاکید بر لزوم توجه مسئولان استانی به این دانشگاه، تصریح کرد: مسئولین استانی در زمینه آموزش عالی انسجام بیشتری داشته باشند، چراکه دانشگاه مازندران نیاز به منابع استانی دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.