علمی و دانشگاهی

“خوابگاه دانشجویی”؛ از رؤیا تا واقعیت

به گزارش ایسنا، هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی، تکاپوی دانشجویان برای دریافت خوابگاه، حال و هوایی دیگر به دانشگاه می‌دهد، هزاران جوانی که از پی ماراتون کنکور گذشته‌اند و برخی برای رسیدن به آرزویشان از سکونت در شهر خود نیز گذشته و زندگی خوابگاهی را انتخاب کرده‌اند؛ زندگی‌ای که بیشتر جوانان از آن تصور درستی ندارند، مشکلات زندگی خوابگاهی را نمی‌دانند و گاه به خاطر دست‌یابی به استقلال شخصیتی یا حضور در فلان رشته دانشگاهی به زندگی در خوابگاه تن می‌دهند؛ البته این موضوع که برخی هم توان پرداخت هزینه دانشگاه آزاد در محل زندگی خود را ندارند، مزید بر علت می‌شود که مجبور شوند برای تحصیل در دانشگاه دولتی به شهر دیگری بروند، بعضی دانشجویان نیز به امید رفت‌وآمد از استان‌های مجاور، اقدام به انتخاب رشته در دانشگاه استان هم‌جوار می‌کنند، غافل از اینکه رفت‌وآمد در جاده‌ها علاوه بر تصادفات جاده‌ای و خستگی‌های جسمانی بسیار، هزینه‌های مالی فرد را نیز افزایش می‌دهد.

این روزها کمبود خوابگاه، دغدغه دانشجویان و خیلی از مدیران دانشگاهی شده است و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) هم از این امر مستثنی نیست؛ در این گزارش تنها خوابگاه‌های دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) مورد بررسی قرار گرفته است.

راه پرپیچ‌وخم دانشجو برای دریافت خوابگاه

تحقیقات میدانی صورت گرفته در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) حاکیست که دانشجو برای دریافت خوابگاه باید امتیازهای لازم مانند مسافت‌های طولانی از محل سکونت، معدل الف، کسب مقام در مسابقات کشوری، تحت پوششی بهزیستی یا کمیته امداد امام خمینی (ره) بودن و داشتن معلولیت جسمانی یا مشکلات خانوادگی تأییدشده را کسب کند.

چنانچه دانشجو موفق به دریافت خوابگاه نشود، اگر به مسئول مربوطه مراجعه کند احتمالاً خواهد شنید که ظرفیتمان کافی نیست و وی را به حضور در خوابگاه‌های خودگردان تشویق می‌کند؛ گاهی اوقات شنیده می‌شود که برخی مسئولان از نظارت ضعیف و سخت‌گیری‌های کمتر در خوابگاه‌های خودگردان به‌عنوان یک امتیاز برای جذب دانشجویان یاد می‌کنند.

خوابگاه‌های خودگردان در سطح شهر هستند و اداره آن‌ها تحت نظارت دانشگاه است؛ نظارت در خوابگاه خصوصی کم‌رنگ‌تر است و معمولاً در هر واحد بین ۸ تا ۱۲ نفر اسکان داده می‌شوند و فضای در اختیار دانشجو به‌اندازه یک تخت است.

اگر هم دانشجویی خوابگاه دولتی گرفت، در مقطع کارشناسی با ۵ نفر دیگر هم‌اتاقی می‌شود و می‌تواند از امکانات ورزشی خوابگاه استفاده کند و باید به مقررات وضع‌شده پایبند باشد، در غیر این صورت حراست با وی برخورد می‌کند.

آمار سال ۱۳۹۷ دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) نشان می‌دهد این دانشگاه ۹ هزار و ۷۸۸ نفر دانشجو در مقاطع مختلف دارد که برای دانشجویان غیربومی ۹ خوابگاه در سایت خوابگاه مرکزی در نظر گرفته شده که چهار خوابگاه متعلق به دانشجویان خانم و پنج خوابگاه متعلق به دانشجویان آقاست و درمجموع تعداد دانشجویان ساکن در خوابگاه‌ها یک هزار و ۹۸۰ نفر است که از این تعداد ۱۰۱۳ دانشجو خانم و ۹۶۷ دانشجو آقا هستند.

در این میان سه خوابگاه دولتی زینبیه، معصومیه و زیتون در خارج از سایت خوابگاه مرکزی واقع شده است و خوابگاه‌های خودگردان ملت، طلیعه، عارف، شکوفه و ولیعصر در سطح شهر قزوین قرار دارند و پذیرای دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) هستند.

هزینه‌های بالای خوابگاه خودگردان

طی گفت‌وگویی با چند تن از دانشجویان خوابگاه خودگردان عارف درباره هزینه‌های آن و مشکلات خوابگاه مطالبی بیان شد.

علی، دانشجوی ورودی ۹۶ رشته علوم سیاسی است، وی در خصوص هزینه اسکان در خوابگاه‌های خودگردان می‌گوید: در هر ترم تحصیلی علاوه بر ودیعه که ابتدا باید پرداخت کنیم؛ مبلغ دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در ترم دوم سال تحصیلی ۹۸_ ۹۷ پرداخت کردم که احتمالاً در سال آینده نیز افزایش داشته باشد.

وی ادامه می‌دهد: البته دانشگاه تسهیلاتی به متقاضیان خوابگاه خودگردان که شرایط خاصی دارند، پرداخت می‌کند.

فرهاد، دانشجوی ورودی ۹۴ مهندسی برق است، وی نیز با اشاره به مشکلات بهداشتی خوابگاه‌های خودگردان می‌گوید: به علت جمعیت بالایی که در هر واحد اسکان داده می‌شوند، برای استفاده از حمام و سرویس بهداشتی دچار مشکلاتی می‌شویم؛ به‌عنوان مثال‌ ترم گذشته تعداد دانشجویان واحد ما ۱۰ نفر بود، ولی ما فقط یک حمام و یک سرویس بهداشتی داشتیم.

به گزارش ایسنا، اسکان دانشجویان سفارش شده در خوابگاه‌های دولتی، وجود برخی مشکلات اخلاقی در خوابگاه‌ها، نبود امکانات مناسب برای مطالعه و تفریح دانشجویان ازجمله مشکلات موجود در خوابگاه‌های خودگردان دانشجویی است.

پروژه ناتمام خوابگاه دانشجویی

خبرنگار ایسنا در ادامه موضوع افزایش تعداد خوابگاه‌های دولتی را از طریق معاون عمرانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) پیگیری کرد.

محمدمهدی سنماری، معاون عمرانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، به ایسنا می‌گوید: در آینده نزدیک به دنبال آن هستیم تمام دانشجویان در سایت خوابگاه مرکزی دانشگاه اسکان پیدا کنند؛ زیرساخت‌های آن نیز فراهم است، ولی منوط به تأمین اعتبارات مورد نیاز و کسب مجوزهای لازم است.

وی ادامه می‌دهد: یک پروژه ساختمانی در دست‌ساخت داریم که قرار است به ظرفیت خوابگاه خواهران افزوده شود؛ هزینه ساخت آن از منبع درآمدهای دانشگاه تأمین می‌شود که عدم تخصیص اعتبارات کافی مانع پیشرفت آن شده است.

معاون عمرانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تصریح می‌کند: بر اساس اعتبارات حاصل از درآمدهای دانشگاه، تکمیل سلف دانشجویی در اولویت است و به همین جهت نمی‌توان تاریخی برای پایان پروژه ساختمانی خوابگاه دانشجویان اعلام کرد.

لازمه بازنگری در سیاست جذب دانشجو

به گزارش ایسنا، جذب بدون برنامه دانشجو در دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر، نبود زیرساخت‌های مناسب برای جذب دانشجویان غیربومی در رشته‌های مختلف به‌ویژه دختران باعث ایجاد اختلالاتی در سرویس‌دهی مراکز خدماتی دانشگاه شده است.

آنچه مبرهن است برای کاهش مشکلات اجتماعی و افزایش سلامت اخلاقی دانشجویان در خوابگاه‌ها، دانشگاه می‌بایست به سمت اسکان دانشجویان غیربومی در مراکز دولتی پیش رفته و نظارت بر این‌گونه مراکز نیز با دقت بیشتری صورت بگیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *