علمی و دانشگاهی

حضور مدیران بنیادهای علمی ۷ کشور در ایران

به گزارش ایسنا، اجلاس سالیانه منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی پژوهش برای نخستین بار در ایران برگزار می‌شود. بنیاد علم ایران میزبان این رویداد است. بنابراین مدیران بنیادهای علمی عضو اجلاس برای شرکت در آن به ایران سفر می‌کنند.

امسال مدیران بنیادهای علمی از ۷ کشور آلمان، چین، ژاپن، اندونزی، سریلانکا، نیوزلند و افریقای جنوبی در اجلاس حاضر هستند. این اجلاس طی دو روز ۳۰ آبان و اول آذر ماه در تهران برگزار می‌شود که روز نخست آن به موضوع “اثربخشی پژوهش” اختصاص دارد و روز دوم نیز با موضوع “نقش زنان در پژوهش” به پایان می‌رسد.

همچنین برای نخستین بار در اجلاسی که ایران میزبان آن است، بازخورد منطقه‌ای در خصوص بهترین شیوه‌های ارزیابی اثربخشی پژوهش کشورهای چین، اندونزی، سریلانکا و ژاپن ارائه می‌شود.

برای نخستین بار بنیاد علم ایران به عنوان نماینده‌ ایران در اجلاس منطقه‌ای شورای جهانی پژوهش سال ۲۰۱۵ در کشور استرالیا حضور پیدا کرد. شورای جهانی پژوهش سازمانی بین‌المللی متشکل از سران بنیادهای علم دنیا است که کار خود را با اهداف «بهبود ارتباط و همکاری میان بنیادهای علم دنیا»، «ارتقا و ترویج اشتراک اطلاعات و بهترین شیوه‌های همکاری تحقیقاتی»، «فراهم کردن فضایی برای جلسات منظم سران بنیادهای علم»، «استفاده از فرصت‌ها و توجه به دغدغه‌های مشترک در حمایت از امر پژوهش و آموزش»، «ارائه راهکار برای موسساتی که قصد ایجاد چشم‌اندازی جهانی در زمینه پژوهش دارند» و «بررسی ساز و کارهایی که پژوهش و جامعه پژوهشی را در عرصه جهانی حمایت می‌کنند» دنبال می‌کند.

بر اساس اعلام معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، شورای جهانی پژوهش علاوه بر اجلاس جهانی، سالیانه یک بار در قالب اجلاس منطقه‌ای تشکیل جلسه می‌دهد. در این اجلاس مدیران بین‌الملل بنیادهای علم و شوراهای پژوهشی عضو هر قاره حضور یافته و در خصوص موضوعاتی از پیش تعیین شده به بحث و سیاستگذاری می‌پردازند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.