علمی و دانشگاهی

تقدیر از برگزیدگان جایزه مصطفی (ص) در آبان ماه

به گزارش ایسنا، مهدی صفاری‌نیا، دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) در نهمین نشست شورای سیاستگذاری جایزه که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: داوری آثار سومین دوره جایزه مصطفی با چهار هزار نفر ساعت انجام شد. در این دوره بیش از ۵۰۰ داور و مشاور بین‌المللی و ۲۰۰ دانشگاه از ۳۵ کشور مشارکت داشتند.

به گفته صفاری‌نیا، یک هزار و ۶۴۹ اثر به جایزه مصطفی (ص) ارسال شد که از این تعداد ۲۰۱ اثر به مرحله داوری رسید و در انتها، ۹ نفر به مرحله نهایی رسیدند.

وی با اشاره به دیگر فعالیت‌های بنیاد مصطفی (ص) در دو سال اخیر، بیان کرد: اعضای خادم‌المصطفی(ص) که شامل ۳۸۱ عضو از ۲۳ کشور هستند، مبلغی را به عنوان وقف در صندوق سرمایه‌گذاری و موقوفات جایزه مصطفی(ص) قرار داده‌اند.

صفاری‌نیا در ادامه با اشاره به برگزاری نشست استپ، گفت: چهارمین نشست استپ (تبادل تجربیات علم و فناوری) در عمان و پنجمین نشست در کراچی پاکستان در سال ۹۷ برگزار شد. در این نشست بین‌المللی ۶۴ دانشمند از ۱۹ کشور توانستند دستاوردهای خود را در قالب‌های مختلف در نشست استپ که در کراچی پاکستان برگزار شد، به نمایش بگذارند.

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) همچنین اظهار کرد: یکی دیگر از اقدامات ما در این حوزه برگزاری سومین دوره (ایسا) بود. “ایسا” با هدف ارائه دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام به صنایع در کنار نشست استپ برگزار می‌شود که در سومین دوره، ۱۴ شرکت از کشور پاکستان، ایران و مصر در این نشست حضور داشتند و دستاوردهای خود را ارائه کردند. حاصل این نشست، انعقاد ۱۰ تفاهم‌نامه همکاری بود.

وی افزود: موزه هنر مصطفی (ص) نیز در پارک فناوری پردیس راه‌اندازی شده است که در این موزه قرار است با زبان هنر مباحث فناوری به نمایش گذاشته شود.

ارسال یک هزار و ۶۴۹ اثر علمی به سومین دوره جایزه مصطفی (ص)

همچنین حسن ظهور، رییس گروه علمی جایزه مصطفی (ص) درباره فرآیند داوری آثار ارسالی به این بنیاد، گفت: در حوزه زیستی ۶۶۴ اثر به دبیرخانه ارسال شد که در مرحله نخست داوری، ۱۰۶ اثر انتخاب شد و در مرحله نهایی چهار نفر به عنوان افراد نهایی در جلسه معرفی شدند.

وی افزود: در حوزه نانو نیز از ۱۷۲ اثر به ۴۷ اثر رسیدیم و در نهایت هیچ اثری به عنوان اثر برتر انتخاب نشد.

ظهور ادامه داد: در حوزه عمومی نیز با ۶۱۴ اثر کار داوری را آغاز کردیم و پس از انتخاب ۸ اثر و داوری آنها، ۳ نفر انتخاب نهایی داوران شدند.

وی با اشاره به تعداد کلی آثار ارسالی به بنیاد، گفت: یک هزار و ۶۴۹ اثر علمی به بنیاد ارسال شد که در نهایت به ۹ نفر به عنوان منتخبان نهایی رای داده شد.

جایزه مصطفی (ص) چیست؟

برگزاری جایزه مصطفی (ص) در راستای تجلیل از دانشمندان برجسته و زمینه‌سازی همکاری و توسعه علمی و فناوری در جهان، به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در سطح جهان در سال ۱۳۹۱ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. 

این جایزه که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می‌گیرد که توسط افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری ارائه شده و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشر است.

نامزدی برای دریافت جایزه مصطفی(ص) بر مبنای یک اثر یا دستاورد برجسته نظری یا کاربردی صورت می‌گیرد و مجموع فعالیت‌های علمی یا اثر کلی یک فرد بر حوزه‌های علمی فناوری، در گام بعدی مورد توجه داوران قرار دارد.

بر اساس سند اجرایی جایزه پیامبر اعظم (ص)، دکتر سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری) رییس شورای سیاست‌گذاری و مهدی صفاری‌نیا (رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی) دبیر شورای سیاست‌گذاری این جایزه است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.