علمی و دانشگاهی

تربیت کارآفرینان هدف نسل سوم دانشگاه‌هاست/ مراکز رشد به موضوعات مورد نیاز جامعه توجه کنند

به گزارش ایسنا، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی از مراکز رشد واحد کاشان و مراکز صنعتی شهرستان بازدید کرد.

دکتر دهقانی در نشستی که با حضور مسئولان دانشگاهی در واحد کاشان برگزار شد، گفت: مردم و جامعه، اعتبار اجتماعی و پیدا کردن شغل را از دانشگاه‌های نسل اول انتظار داشتند و دانشگاه‌ها نیز به خوبی این انتظارات را برآورده می‌کردند، از اینرو دانشگاه های نسل اول مورد توجه و استقبال مردم قرار می گرفت.

وی ادامه داد: در دهه هشتاد با ظهور صنایع بزرگ، نظیر پتروشیمی‌ها و نفت نیاز به آزمایشگاه ها و پژوهشگران احساس شد و دانشگاه های نسل دوم با توسعه تحصیلات تکمیلی و ایجاد آزمایشگاه‌های مجهز در این زمینه خودنمایی کردند و این نیاز آنقدر فراگیر شد، که برای رفع آنها بعضی از دانشگاه های غیر انتفاعی که دارای کمترین امکانات آموزشی و تجهیزاتی بودند در عرصه آموزش عالی ظهور و بروز کردند.

دکتر دهقانی فیروزآبادی خاطرنشان کرد: امروز کارکردهای دست یافتن به شغل، کسب اعتبار اجتماعی و نیز جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی، توسط دانشگاه ها از بین رفته و آنچه باید مورد توجه مسئولان دانشگاه ها جهت ماندگاری در عرصه آموزشی قرار گیرد، کارآفرینی است، به طوری که اگر این موضوع محقق نشود، در آینده نه چندان دور، از دانشگاه ها چیزی جز بنای یادبودی باقی نخواهد ماند.

دکتر دهقانی افزود: دانشگاه‌های نسل سوم محصول دانشگاه‌های بزرگ است و این تغیر ماهیت و نگرش باید مورد توجه مسئولان آموزشی و دانشگاه‌ها قرار گیرد. تربیت کارآفرینان هدف نسل سوم دانشگاه هاست، به طوری که هر فرد با ورود به دانشگاه بتواند برای خود شغل ایجاد کند و به عنوان کارآفرین در جامعه مطرح باشد.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: برای ایجاد دانشگاه کارآفرین، تأسیس مراکز رشد و پارک ها ی فناوری لازم است. این مراکز باید بر موضوعات مورد نیاز جامعه تمرکز و نسبت به حل آن اقدام کنند.

وی افزود: مسئولان آموزش عالی باید برای ایجاد و گسترش آموزشکده و رشته های تحصیلی، سراهای نوآوری همانند سرای نوآوری فرش، سرای نوآوری عطر اسانس و … تلاش کنند.

دکتر دهقانی افزود: ایجاد و گسترش سراهای نوآوری از سیاست های اصلی این معاونت است و جهت تقویت این سراها، صندوق حمایت مالی نیز ایجاد می شود که مراکز تحقیقاتی بدون کمترین دغدغه انجام وظیفه کنند.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در ابتدای این جلسه از دو مرکز رشد فعال دانشگاه آزاد اسلامی کاشان تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.