علمی و دانشگاهی

تجاری‌سازی نانوذرات اکسیدروی شرکت ایرانی در ترکیه

به گزارش ایسنا، دکتر محبوبه دولتیاری اسلامی، مدیر فنی یکی از شرکت‌های فناور تولید نانو مواد نظیر نانوذرات سلنیوم، اکسیدروی و کلوئید نقره را با هدف تامین نیازهای بخش صنعت یکی از دستاوردهای علمی این شرکت نام برد  و گفت: برای توسعه فناوری‌نانو در صنایع مختلف نیاز به نانومواد مختلفی است که در این راستا از سال ۱۳۹۳ اقدام به تولید چند نوع نانومواد کرده‌ایم و در حال حاضر مشتریانی از صنایع مختلف نظیر نساجی، آرایشی و بهداشتی و پلاستیک داریم.

وی ظرفیت تولید اکسیدروی را دو تن در ماه و کلوئید نقره را ۱۰۰ تن در ماه اعلام کرد و گفت: اخیرا گواهی‌نانو مقیاس را برای نانوذرات سلنیوم دریافت کرده‌ایم که این تاییدیه برای توسعه تجاری این محصول بسیار ضروری است. نانو ذرات سلنیوم دی‌سولفات برای استفاده در صنعت شامپو تولید شده است که به صورت کلوئید بوده، در حالی که سلنیوم دی‌سولفاتی که در کارخانه‌های شامپوسازی استفاده می‌شود، معمولا به صورت پودر است.

به گفته این محقق، کلوئیدی بودن و داشتن ابعاد نانومتری باعث افزایش اثربخشی محلول سلنیوم دی‌سولفات نسبت به پودرهای موجود در بازار می‌شود، به‌طوری که میزان مصرف آن در خط تولید به یک پنجم کاهش یابد. این نانوذرات موجب بروز خاصیت ضدشوره و ضد خارش می‌شوند.

دولتیاری اسلامی از تجاری‌سازی نانو ذرات پودری اکسیدروی تولید این شرکت در یکی از شرکت‌های کشور ترکیه خبر داد و یادآور شد: از آنجایی که این شرکت کشور ترکیه به دنبال نانوذرات اکسیدروی تقویت شده با سلنیوم است، ما این محصول را برای آنها تولید کرده و نمونه اولیه‌ای برای تست به این شرکت ارسال کردیم که نتایج تست‌ها موفقیت‌آمیز بوده و قرار است به زودی نشستی برای انعقاد قرارداد فروش با این شرکت برگزار شود.

وی خاطر نشان کرد: ما شرکتی در ترکیه ثبت کرده‌ایم که قرار است فناوری تولید نانو ذرات اکسیدروی به شرکت جدید ما در ترکیه منتقل شود و در نهایت محصول آن به شرکت ترکیه‌ای فروخته شود. این نانو ذرات دارای خواص اپتیکی ویژه‌ای هستند که قرار است این خاصیت نانوذرات توسط شرکت ترکیه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

دولتیاری اسلامی، تولید نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم برای ایجاد خواص خودتمیزشوندگی را از دیگر محصولات این شرکت نام برد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.