علمی و دانشگاهی

تاکسی‌های رباتیک “ویمو” نخستین ماموریت خود را با موفقیت انجام دادند

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌کرانچ، شرکت “ویمو”(Waymo) در نخستین ماه از اجرای برنامه آزمایشی تاکسی‌های رباتیک خود موسوم به “روبوتاکسی”(robotaxi) در کالیفرنیا، موفق شد ۶۲۹۹ مسافر را به مقصد برساند. این برنامه آزمایشی نشان می‌دهد که ویمو، منابع، کارکنان و وسایل نقلیه مناسب را برای سفر به صورت خودران در اختیار دارد و می‌تواند آزمایش فناوری خود را در شهرهای گوناگون ادامه دهد.

داده‌های ویمو و گزارش شرکت‌هایی که مجوز “کمیسیون خدمات عمومی کالیفرنیا”(CPUC) در ارتباط هستند، نشان می‌دهند که چه مواردی برای وسایل نقلیه خودران تجاری مورد نیاز هستند و این خودروها چگونه باید در شهرها به کار گرفته شوند.

برنامه آزمایشی ویمو هنوز عمومی نشده است. در این برنامه، کارمندان شرکت‌های ویمو و “آلفابت”(Alphabet) می‌توانند از تاکسی‌های خودران استفاده کنند. برنامه آزمایشی روبوتاکسی‌های ویمو در حال حاضر، در شهرهایی مانند مانتین ویو، پالو آلتو، سانی‌ویل، کوپرتینو، لس‌آلتوس و لوس آلتوس هیلز در حال اجراست.

وسایل نقلیه خودران و کمیسیون خدمات عمومی کالیفرنیا

کمیسیون خدمات عمومی کالیفرنیا در ماه مه سال ۲۰۱۸ دو برنامه آزمایشی را برای حمل و نقل مسافران با وسایل نقلیه خودران تایید کرد.

نخستین برنامه، به شرکت‌های مربوطه امکان داد تا وسایل نقلیه خودران را با پیروی از قوانین مشخصی مورد استفاده قرار دهند. این شرکت‌ها موظف شدند تا ایمنی راننده‌ای که برای احتیاط در خودرو قرار دارد، تامین کنند و داده‌های مشخصی را گزارش دهند.

برنامه دوم، خدمات حمل و نقل مسافر بدون استفاده از راننده است اما هنوز هیچ شرکتی موفق نشده مجوز این برنامه را دریافت کند.

برنامه‌های وابسته به کمیسیون خدمات عمومی کالیفرنیا، با برنامه‌های “دپارتمان وسایل نقلیه موتوری”(DMV) کالیفرنیا تفاوت دارد. دپارتمان وسایل نقلیه موتوری کالیفرنیا، مجوز آزمایش وسایل نقلیه خودران را در جاده‌های عمومی و با حضور یک راننده صادر می‌کند. این سازمان در سال ۲۰۱۴، ۶۳ مجوز را برای آزمایش وسایل نقلیه خودران صادر کرد. شرکت‌هایی که مایل هستند در برنامه کمیسیون خدمات عمومی کالیفرنیا شرکت کنند، باید ابتدا مجوز برنامه‌ آزمایشی دپارتمان وسایل نقلیه موتوری را به دست آورند.

دپارتمان وسایل نقلیه موتوری کالیفرنیا در سال ۲۰۱۸، قوانینی را برای آزمایش وسایل نقلیه خودران در جاده‌ها تصویب کرد و فقط شرکت ویمو موفق شده مجوز این برنامه آزمایشی را از این سازمان دریافت کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.