علمی و دانشگاهی

بررسی استانداردهای فناوری نانو در قالب برگزاری پنج‌ کارگاه‌ تخصصی

به گزارش ایسنا، ستاد توسعه فناوری نانو در مسیر تحقق اهداف “سند راهبردی توسعه فناوری نانو” از سال ۱۳۸۷ با هدف معرفی دستاوردهای فناوری نانو به مردم، پژوهشگران و مسئولان، اقدام به برگزاری جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو کرده است. این جشنواره و نمایشگاه از ۱۸ تا ۲۱ مهرماه امسال در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، سالن خلیج‌فارس برگزار خواهد شد.

در این جشنواره، نهادهای فعال در سه قالب حضور خواهند داشت. این نهادها شامل نهادهای ترویجی شامل باشگاه دانش‌آموزی، فروشگاه کتاب تخصصی، انجمن‌های دانشگاهی و شرکت‌های آموزشی، مراکز علمی شامل آزمایشگاه، دانشگاه و پژوهشگاه، پارک و مرکز رشد، شرکت‌های صنعتی، سازندگان تجهیزات، خودرو، آب و محیط زیست، بهداشت و سلامت، ساختمان، کشاورزی و بسته‌بندی، نانومواد، نساجی، نفت و صنایع وابسته، بازرگانی؛ شرکت‌های مشاوره‌ای – خدماتی و کارگزاران خدمات فناوری و بخش بین‌الملل می‌شود.

همزمان با برگزاری دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو ۵ کارگاه‌ تخصصی در حوزه استانداردسازی در فناوری نانو توسط کارگروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری‌نانو و با حضور اساتید مجرب بر پا خواهد شد و ستاد نانو تخفیف ویژه‌ای برای شرکت در این کارگاه‌ها درنظر گرفته است.

عناوین این کارگاه‌ها به شرح ذیل است:

کارگاه آموزشی –ترویجی آشنایی با روش‌های استاندارد شناسایی،‌ اندازه‌گیری و تعیین مشخصات نانو مواد

سرفصل‌های این کارگاه شامل مقدمه‌ای بر فناوری نانو، دسته‌بندی استاندارد انواع نانو مواد، چه خواصی از نانو مواد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، مبانی و اساس دسته‌بندی روش‌های استاندارد برای مشخصه‌یابی نانو مواد، معرفی روش‌های استاندارد پایه در بررسی نانو مواد، آشنایی با تجهیزات شناسایی و مشخصه‌یابی نانو مواد و معرفی استانداردهای مرتبط با آزمون‌های منتخب.

زمان برگزاری این کارگاه ۲۰ مهرماه است.

کارگاه آموزشی –ترویجی ایمنی و بهداشت کار با نانو مواد در آزمایشگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی

در این کارگاه در خصوص موضوعاتی چون راه‌های مواجهه با نانو مواد، پیامدهای بهداشتی و ایمنی کار با نانو مواد،‌ ارزیابی ریسک مواجهه با نانو مواد، روش‌های کنترل مواجهه با نانو مواد و کنترل زیست محیطی بحث و تبادل نظر خواهد شد.

زمان برگزاری این کارگاه روز جمعه ۱۹ مهرماه است.

کارگاه آموزشی استانداردسازی همگام با توسعه فناوری

تاریخچه استانداردسازی صنعتی، انواع استانداردسازی و تاثیر آن بر تحقیق و توسعه و نوآوری، مقررات استانداردسازی و نوآوری فناورانه و غیرفناورانه، استانداردسازی و کیفیت، جنبه‌های قانونی استانداردسازی در کشورهای در حال توسعه و استانداردسازی و ایمنی از جمله موضوعات مطرح در این کارگاه است.

زمان برگزاری این رویداد، پنج‌شنبه ۱۸ مهرماه اعلام شده است.

کارگاه گواهی‌دهی محصولات فناوری نانو (نشان نانو)

از جمله موضوعات مطرح در این رویداد می‌توان به تاریخچه استانداردسازی و گواهی‌دهی محصولات نانو در ستاد، ارکان نشان نانو، موارد بررسی در اعطای مجوز استفاده از نانو،‌ ارائه دستورالعمل اعطای مجوز استفاده از نشان نانو، شرایط و الزامات ثبت درخواست مجوز و قوانین دریافت مجوز استفاده از نشان نانو اشاره کرد.

زمان برگزاری این کارگاه روز جمعه، ۱۹ مهر اعلام شد.

کارگاه آموزشی فناوری نانو در دامپزشکی، کاربردها و فرآیندهای مجوزدهی

سرفصل این کارگاه شامل مروری بر کاربردهای فناوری نانو در حوزه دامپزشکی، معرفی کمیته نانو فناوری سازمان دامپزشکی کشور، معرفی محصولات نانویی ارائه شده به سازمان دامپزشکی، نحوه مستندسازی و ارزیابی بی‌خطر فرآورده‌های دامپزشکی بر پایه نانو، معرفی زمینه‌های کاربردی مورد نیاز در حوزه دامپزشکی و کلیات اصول GMP و بازرسی از واحدهای دارویی است.

زمان برگزاری این کارگاه، شنبه ۲۰ مهرماه است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.