علمی و دانشگاهی

ایجاد پردیس‌های پارک فناوری در مراکز استان‌ها/توسعه کارآفرینی برای حل نیازهای صنعت و کشور

به گزارش ایسنا، مهندس سیدمحمدجواد صدری مهر، سرپرست اداره کل امور پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برنامه کوتاه‌مدت این اداره کل، ساماندهی وضع موجود پارک علم و فناوری مرکزی دانشگاه و شرکت‌های مستقر در آن است.

وی ادامه داد: برنامه بعدی ما ایجاد پردیس‌های پارک علم و فناوری در تمام مراکز استان‌ها در کشور است. با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، مقرر شده سالانه ۵۰۰ شرکت فناور یا دانش‌بنیان جدید وارد پردیس‌های پارک‌ها شوند تا از آنها در جهت رسیدن به بلوغ فناوری و وارد شدن به عرصه تجاری‌سازی، حمایت شود.

سرپرست اداره کل امور پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه تجاری‌سازی دارای یک ضریب و نرخ است، گفت: این ضریب بدین معنی است که چه تعداد از شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند وارد تجاری‌سازی شده و محصول خود را به بازار ارائه دهند. ما به دنبال افزایش چشمگیر این ضریب هستیم و در سال آینده گزارشی مبنی بر افزایش نرخ تجاری‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی ارائه خواهد شد.

مهندس صدری مهر با بیان اینکه برنامه بعدی ما حمایت از ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار است، اظهار کرد: در برخی موارد صنایع و بازار محصولی را که نیاز دارند، صرفاً در یک تخصص علمی و دانشی نمی‌گنجد، بلکه این محصول باید توسط چند تکنولوژی همگرا ایجاد شود تا نیاز صنایع را رفع کند. یکی از کارهای جدی اداره کل امور پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در مورد فناوری‌های همگرا و ایجاد تعامل بین آنهاست تا با ورود به صنعت، نیازهای صنعت را حل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برنامه این اداره کل، توسعه بازار برای شرکت‌های کوچک دانش‌بنیان است تا این شرکت‌های کوچک بتوانند با صنایع و کارخانجات بزرگ ارتباط برقرار کرده و به بازار وارد شوند. این اداره کل از طریق پوشش ریسک‌های شرکت دانش‌بنیان با صنعت از شرکت‌های کوچک حمایت خواهد کرد.

سرپرست اداره کل امور پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد ادامه داد: بحث بعدی که در این اداره کل انجام خواهد شد، تعامل جدی با ارائه‌دهندگان خدمات در حوزه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاریسازی است. در این سال‌ها مجموعه‌های مختلفی مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و برخی وزارتخانه‌ها اقدامات مفیدی انجام داده‌اند و ما به دنبال ایجاد تعامل هستیم تا محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی بتوانند وارد بازار شوند.

مهندس صدری مهر با بیان اینکه تعامل با مدیران ارشد و بدنه دانشگاه آزاد اسلامی، از دیگر برنامه‌های این اداره کل است، گفت: باید سازوکاری اتخاذ شود تا تمام بدنه دانشگاه به سمت فناوری حرکت کنند. این موضوع نیاز به فرهنگ‌سازی دارد تا موجب شود دانشگاه از دانشگاه نسل اول به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم حرکت کند.

وی با تأکید بر اینکه تلاش ما در این اداره کل، ایجاد کارآفرینی برای حل نیازهای صنعت و کشور است، تصریح کرد: طبق گفته دکتر دهقانی فیروزآبادی، معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد بزرگ‌ترین ثروت ما همین مشکلاتی است که وجود دارد، چرا که هرکدام از آنها می‌تواند با تبدیل شدن به فرصت، کارآفرینی و اشتغال ایجاد کند. باید در این عرصه مدیران ارشد دانشگاه و حوزه معاونت فناوری و نوآوری همراه شوند تا مشکلات کشور به فرصت‌ها تبدیل شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *