علمی و دانشگاهی

اهمیت تبدیل “رایسست” به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی برای نظام‌مند کردن هزینه‌های کشور

به گزارش ایسنا، دکتر محمد جواد  دهقانی رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در آغاز این نشست که در راستای سیاست‌های کلان مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و با هدف برقراری و نیز گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری ترتیب داده شد، ضمن خیر مقدم و تشکر از حاضران در جلسه به تشریح و معرفی خدمات، زیرساختها، فعالیتها و دستاوردهای مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در عرصه‌های ملی و بین‌المللی پرداخت.

دهقانی با برشمردن اهداف و ماموریتهای کلان دو سازمان، بر اهمیت تبدیل مرکز منطقه‌ای به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی مورد نیاز کشور به منظور نظام‌مند کردن هزینه‌های کشور در رابطه با تامین و خرید پایگاه‌های اطلاعاتی بین‌المللی تاکید کرد و آن را یکی از اهداف مهم این سازمان دانست.

وی از طرف مرکز منطقه‌ای و ISC، در خصوص همکاری با دانشگاه سمنان در حوزه‌های مختلف از جمله برگزاری کارگاه‌های آموزشی علم‌سنجی برای واحدهای آن دانشگاه، همکاری در جهت معرفی و ورود دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی، نمایه‌سازی مجلات منتشره توسط واحدهای دانشگاه سمنان در فهرست نشریات ISC اعلام آمادگی کرد.

دهقانی ادامه داد: هدف نهایی ما این است که رایسست و ISC را به مراکزی برای ثبت نشریات علمی و ارزش‌گذاری نشریات، دانشگاه‌ها و دانشمندان در سطح منطقه و جهان اسلام تبدیل کنیم.

سرپرست ISC در ادامه به چگونگی تاسیس و فعالیت‌های ISC پرداخت و اظهار کرد: ISC  در سال ۱۳۸۷ و پیرو مصوبه چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی و با تایید و همکاری آیسسکو در شیراز تاسیس شد. این پایگاه دارای یک شورای راهبری است که در آن شخصیت‌ها و نمایندگان نهادها و وزارتخانه‌های مختلف مانند وزیر علوم، معاونان وزارتین و … عضو هستند. ضمناً یک کمیته اجرایی نیز تعریف شده است که اعضای آن از نمایندگان مناطق جغرافیایی مختلف کشورهای اسلامی انتخاب شده‌اند. ISC یکی از معدود سازمان‌هایی در کشور است که ساختار اجرایی آن نیز بین‌المللی است. هدف این پایگاه ارزش‌گذاری علمی نشریات، دانشمندان و رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای اسلامی است.

رییس رایسست گفت: مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری بر اساس تفاهم‌نامه همکاری میان فرهنگستان علوم جهان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده و هدف اصلی این مرکز تأمین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی ایران و کشورهای منطقه است. از جمله فعالیت‌های مهم مرکز منطقه‌ای می‌توان به برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه‌های اطلاعاتی، انتشار گزارش‌های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب‌های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش‌های داخلی و منطقه‌ای در حوزه‌های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش‌های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد.

دهقانی تصریح کرد: این مرکز در حال حاضر بیش از ۸ میلیون مدرک علمی در پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف خود از جمله مقالات نشریات و همایش‌ها، کتاب‌ها، گزارش‌های طرح‌های تحقیقاتی کاربردی و پایان‌نامه‌ها در کلیه حوزه‌های موضوعی از جمله علوم انسانی، فنی و مهندسی، پزشکی، کشاورزی و … و به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی بوده که به صورت الکترونیکی بصورت IP-Based در اختیار اعضای هیأت علمی و دانشجویان این دانشگاه قرار می‌گیرد.

وی افزود: بر اساس تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز منطقه‌ای و دانشگاه سمنان، ضمن ایجاد امکانات مناسب جهت استقرار شاخه مرکز منطقه‌ای، امکان ارائه خدمات اطلاع‌رسانی علمی به اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه بدون محدودیت فراهم شده و دسترسی مستقیم به منابع علمی پایگاه‌های اطلاعاتی مرکز منطقه‌ای ایجاد خواهد شد.

دهقانی گفت: ایجاد شاخه مرکز منطقه‌ای در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور یکی از موثرترین راهکارها برای تحقق اقتصاد مقاومتی بخصوص در شرایط تحریم است؛ زیرا در این صورت امکان تبادل مدارک علمی بین طرفین و اشتراک گذاری منابع علمی مختلف از قبیل کتاب‌های تخصصی، مقالات مختلف علمی منتشر شده در مجلات معتبر و یا همایش‌های علمی، گزارش‌های فنی و پژوهشی، پایان‌نامه‌ها و غیره، فراهم آمده و باعث صرفه‌جویی در تأمین بودجه و اعتبار منابع علمی مورد نیاز دانشگاه‌ها خواهد شد.

سرپرست ISC ضمن معرفی حاضران در جلسه، بیان کرد: مجموعه رایسست و ISC همواره به دانشگاه سمنان به عنوان یک دانشگاه تاثیرگذار و مهم در سطح ملی نگریسته و خوشحال خواهیم شد بتوانیم خدمات خود به این مجموعه را بیش از پیش ارتقا دهیم.

دکتر مسعود نصیری، رییس دانشگاه سمنان نیز ضمن ابراز خرسندی از فعالیت‌های صورت گرفته توسط رایسست و ISC و موفقیت‌های این دو سازمان، اظهار کرد: نقش رایسست در تامین اطلاعات منابع علمی و نیز جایگاه ISC در رصد تولید علم و نیز مبحث رتبه‌بندی نشریات، محققان و  نیز دانشگاه‌ها برای ما بسیار ارزشمند است و خدمات مشاوره‌ای این مجموعه به ارتقای جایگاه دانشگاه‌های کشور در سطح بین‌المللی کمک خواهد کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که با سازمان‌دهی و تمرکز بخش به رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور و محول کردن این مهم به ISC، دانشگاه‌ها و موسسات علمی کشور هرچه بهتر ارزیابی شده و عملکرد آنها بهبود خواهد یافت.

نصیری خاطرنشان کرد: در سایر حوزه‌ها نظیر انجام پروژه‌های تحقیقاتی، همکاری‌های بین‌المللی، برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌ها و نشست‌های علمی ملی و بین‌المللی و نیز چاپ نشریه و کتاب و موضوعات مورد علاقه دیگر نیز تعاملات گسترده‌ای با رایسست و ISC شکل گیرد.

در ادامه دکتر سیف الله سعدالدین، معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان به معرفی خدمات، زیرساختها، دستاوردها و فعالیتها و چشم‌اندازهای ملی و بین ‌المللی دانشگاه سمنان پرداخت و خواستار همکاری هر چه بیشتر رایسست و ISC به منظور ارتقای عملکرد علمی دانشگاه سمنان شد.

سپس دکتر محمدرضا صالحی و دکتر منصور حقیقت به ترتیب معاونان پژوهش و فناوری مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  به معرفی شرایط استفاده از خدمات رایسست و ISC پرداختند و به سوالات مربوطه پاسخ دادند.

دکتر صالحی همکاری در چاپ، انتشار و توزیع نشریات معتبر علمی دانشگاه، حمایت مالی و معنوی از برگزاری همایش‌های ملی و بین‌المللی، برگزاری کارگاه‌های علمی در دانشگاه‌ها یا به صورت ویدئو کنفرانس به منظور آموزش اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه، انجام طرح‌های مشترک تحقیقاتی و فراهم آوردن امکان دسترسی به پایگاه‌های مختلف اطلاعاتی رایسست از طریق شاخه مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در دانشگاه سمنان را از عمده‌ترین زمینه‌های همکاری رایسست و ISC با دانشگاه سمنان دانست.

در ادامه دکتر فلاحتی فومنی، رئیس اداره همکاریهای علمی بین المللی رایسست و ISC با اشاره به فعالیت مرکز منطقه‌ای در سه حوزه کلان، تهیه منابع اطلاعاتی، پردازش منابع اطلاعاتی، تولید پایگاه‌های اطلاعاتی جامع و در نهایت توزیع اطلاعات در سطح کشور و همچنین کشورهای منطقه ، پایگاه‌های اطلاعاتی این سازمان و شاخه‌های ملی و بین‌المللی آن را پاسخگوی بخش اعظم نیازهای پژوهشی محققان کشور و منطقه دانست.

وی سپس با اشاره به نمایه‌سازی بیش از ۸ میلیون مدرک در حوزه‌های گوناگون موضوعی و به زبان‌های مختلف، به تشریح همکاری‌های گسترده مرکز منطقه‌ای با کرسی‌های زبان و ادب فارسی در سراسر جهان و با کشورهای منطقه در زمینه‌های علمی، پژوهشی و  فناوری پرداخت و از امکان هرگونه همکاری دانشگاه سمنان در این زمینه استقبال کرد.

دکتر منصوره صراطی، مدیر گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز در ادامه به تشریح نحوه ارزیابی عملکرد علمی دانشگاه‌های جهان و رتبه‌بندی آن دانشگاه‌ها با استفاده از شاخص‌ها و معیارهای مختلف علم سنجی پرداخت.

در حاشیه این جلسه از بخش‌های مختلف مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  و همچنین موزه قرآنی بازدید به عمل آمد و در پایان تفاهم‌نامه همکاری علمی، پژوهشی و  فناوری میان مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از یک طرف و دانشگاه سمنان از سوی دیگر به امضای دکتر محمد جواد دهقانی رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و دکتر مسعود نصیری رییس دانشگاه سمنان رسید.

ر اساس این تفاهم‌نامه مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و دانشگاه سمنان در زمینه نمایه‌سازی اطلاعات و آمار تولیدات پژوهشگران دانشگاه در پایگاه‌­های مرکز منطقه‌ای و ISC،  تبیین و تحقق شاخص‌های رتبه‌­بندی دانشگاه و تعیین جایگاه دانشگاه در بین دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی، معرفی و ورود دانشگاه به نظام‌های بین‌المللی رتبه بندی، چاپ و انتشار نشریات معتبر علمی دانشگاه و درونداد و پردازش این مجلات در (ISC) و ایران ژورنال (نظام نمایه‌سازی مرکز منطقه‌ای ، اجرای فعالیت‌های پژوهشی در قالب طرح‌های تحقیقاتی مشترک، چاپ و انتشار کتاب­های علمی دانشگاه و کتاب­های همسو با اهداف سازمانی مرکز منطقه‌ای و ISC ، برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌ها، دوره‌های دانش‌افزایی و سمینارهای ملی و بین المللی به صورت مشترک، استفاده از توانمندی اعضای هیات علمی برای همکاری‌های علمی و بین‌المللی در راستای تعامل با دانشگاه‌های کشورهای جهان اسلام، تهیه مجلات و منابع علمی مورد نیاز و برگزاری دوره‌های فرصت مطالعاتی با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در سال ۱۳۹۵ شاخه مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری (RICeST) با حضور دکتر محمدجواد دهقانی رییس رایسست و سرپرست ISC در دانشگاه سمنان افتتاح شد که بر همین اساس، امکان درج اطلاعات و متن کامل منابع علمی مانند مقالات، مجلات، مجموعه مقالات، کنفرانس‌ها، متن و چکیده طرح‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌هایی که در دانشگاه سمنان تولید و منتشر شده است، جهت نمایه‌سازی در پایگاه‌های اطلاعاتی مرکز منطقه‌ای وجود خواهد داشت و از این طریق تمامی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی امکان رؤیت و بهره‌برداری از این منابع علمی را دارند.

مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به منظور خدمات رسانی بیشتر، بیش از ۳۵ شاخه را در دانشگاه‌های مهم کشور و مراکز علمی از جمله دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، گیلان، بوعلی سینا همدان، شهید باهنر کرمان، هرمزگان، ارومیه، پیام نور، دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشور، یاسوج، صنعتی سهند تبریز، جامعةالمصطفی (ص) و … را تأسیس کرده و بدین ترتیب یک شبکه علمی پیوسته میان دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور فراهم شده است.

این مرکز همچنین دارای چندین شاخه در سایر کشورهای منطقه است که در چند سال اخیر با هدف گسترش ترویج زبان و ادبیات فارسی مرکز منطقه‌ای نسبت به تأسیس شاخه به منظور دسترسی به پایگاه و منابع اطلاعاتی فارسی خود در سایر دانشگاه‌های دارای کرسی زبان فارسی اقدام کرده است که در چند ماه قبل تأسیس شاخه در کشور آذربایجان از جمله آنها بوده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.