علمی و دانشگاهی

افتتاح مسیر ویژه دوچرخه‌سواری در پردیس دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش ایسنا، دکترسیدیاسر بنی‌هاشمی دبیر شورای راهبردی دانشگاه سبز دانشگاه فردوسی مشهد در این خصوص گفت: این دانشگاه با مساحت ۳۰۰ هکتار یکی از بزرگ‌ترین پردیس‌های دانشگاهی را در کشور دارا می‌باشد و بر این اساس، مطلوب‌ترین وسیله حمل‌ونقل در دانشگاه دوچرخه می‌باشد.

وی افزود: حجم بالای تردد خودرو در سطح دانشگاه نه‌تنها باعث افزایش آلودگی هوا شده است، بلکه امنیت دانشگاهیان را نیز در معرض خطر قرار داده است. لذا توسعه زیرساخت‌های استفاده از دوچرخه، چه ازلحاظ زیرساخت‌های فرهنگی و چه زیرساخت‌های فیزیکی در دستور کار دفتر دانشگاه سبز قرارگرفته است و اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است. ازجمله این اقدامات، طراحی و ساخت جایگاه‌های پارک دوچرخه برای تمامی دانشکده‌ها و واحدهای دانشگاه و نیز راه‌اندازی تعمیرکار سیار دوچرخه جهت ارائه خدمات در محل به دانشگاهیان عزیزی که از دوچرخه‌های دانشگاه و یا دوچرخه‌های شخصی خود استفاده می‌کنند بوده است.

دکتر بنی‌هاشمی خاطرنشان کرد: با تعامل مثبت و سازنده‌ای که میان دفتر دانشگاه سبز و کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر و نیز معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد برقرار شد، از محل بودجه اختصاص‌یافته به توسعه حمل‌ونقل انسان‌محور در شهرداری مشهد، مسیر ویژه دوچرخه به طول تقریبی ۷۵۰ متر و عرض متوسط ۳ متر که از درب شمالی پردیس دانشگاه تا مسجد حضرت زهرا (س) امتدادیافته است، آماده‌سازی شد و امروز با حضور مسئولان دانشگاه و شورای شهر و شهرداری و نیز با مشارکت دانشگاهیان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی بیان داشت: این مسیر، بخشی از مسیر سبز طراحی‌شده در طرح جامع دانشگاه فردوسی مشهد است که فاز اول آن امروز افتتاح شد و به امید خدا امیدواریم با کمک مدیریت شهری، فازهای بعدی نیز به‌زودی اجرایی شوند. مطمئناً همکاری دانشگاه و مدیریت شهری در الگوسازی و توسعه حمل‌ونقل پاک می‌تواند نویدبخش اتفاقات بزرگی در آینده باشد که آثار آن را در سطح جامعه نیز شاهد خواهیم بود.

دبیر شورای راهبردی دانشگاه سبز دانشگاه فردوسی مشهد افزود: علاوه بر توسعه زیرساخت‌های فیزیکی، در جهت توسعه رفتارهای محیط زیستی، برنامه‌های فرهنگی متنوعی توسط دفتر دانشگاه سبز در حال پیاده‌سازی است که در هفته‌های آتی از برخی از آن‌ها رونمایی خواهد شد. ازجمله این موارد، ساخت اپلیکیشن اکو پایاست که به‌منظور ثبت و امتیازدهی رفتارهای محیط زیستی دانشگاهیان طراحی‌شده و هفته آینده در جشن دانشجویان جدید دانشگاه رونمایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: شخصیت “دکتر سبز” که به سفارش دفتر دانشگاه سبز توسط یکی از گرافیست‌های صاحب‌نام مشهدی، طراحی شده است، هفته آینده رونمایی خواهد شد. این شخصیت ازاین‌پس به‌عنوان نماد دفتر دانشگاه سبز، پیام‌های محیط‌زیستی را به مخاطبان منتقل خواهد کرد. در فاز اول، اپلیکیشن اکوپایا و شخصیت “دکتر سبز” در داخل دانشگاه مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت، اما به‌زودی در مقیاسی وسیع‌تر به همه شهروندان عرضه خواهد شد.

دبیر شورای راهبردی دانشگاه سبز در مورد بازطراحی و بازسازی دفتر جدید دانشگاه سبز گفت: هدف از این اقدام، هویت‌بخشی به دفتر دانشگاه سبز در سطح دانشگاه است تا دانشگاهیان عزیز بیش‌ازپیش با مفهوم و جایگاه دانشگاه سبز آشنا گردند. در این راستا، سعی شد متناسب با اصول ساختمان سبز همچون استفاده بهینه از فضا، تبدیل و بازیافت تجهیزات اداری مستهلک و کم‌کاربرد، استفاده از مواد بازیافتی در ساخت تجهیزات و میزهای اداری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، با هوشمندسازی و بهینه‌سازی سیستم روشنایی دفتر، استفاده از رنگ‌های روشن و جذاب برای تجهیزات و محیط داخلی اتاق، نصب پرده‌های باقابلیت تنظیم میزان نور ورودی و باهدف استفاده هر چه بیشتر از نور طبیعی، کاربرد گیاهان آپارتمانی مقاوم در چیدمان دفتر بصورت دیوار سبز و سقف سبز، باهدف ایجاد یک محیط کاری فرح‌بخش و تولید اکسیژن بیشتر در فضا، این دفتر بازطراحی و بازسازی گردد که خوشبختانه با استقبال کم‌نظیر دانشگاهیان عزیز مواجه شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دفتر جدید دانشگاه سبز در سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی که براساس اصول ساختمان سبز بازطراحی و بازسازی‌شده است، با حضور رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و اعضای شورای راهبردی دانشگاه سبز مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.