علمی و دانشگاهی

اعلام آمادگی وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از فناوری‌های نوین کشاورزی/کنترل رنجره نخلستان‌ها

به گزارش ایسنا، دکتر عباسی امروز در گردهمایی فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه محصولات و خدمات پهپادی با اشاره به تنوع آب و هوایی در ایران گفت: ایران یک سوم متوسطه بارندگی دنیا و سه برابر متوسط دنیا با تعریق و تبخیر آب مواجه است که این اعداد نشان می‌دهد ایران در اقلیم خشک قرار دارد.

وی با بیان این‌که از سوی دیگر ایران دارای خاک قدیمی است و مواد مغزی در آن پایین است، ادامه داد: از این رو ما نیازمند به کارگیری فناوری‌های نوین مانند پهپادها در توسعه کشاورزی هستیم و ما نیز در وزارت جهاد کشاورزی حامی تمام فناوری‌های راهبردی که بتواند میزان بهره‌وری را افزایش دهد، هستیم.

عباسی با تاکید بر این‌که ما از هر فناوری که منجر به کاهش مصرف کود، آب و سایر عوامل تولید شود، به طور جدی حمایت می‌کنیم، خاطر نشان کرد: در مدت پنج سال گذشته به میزان ۸۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌ گذاری و تسهیلات در مکانیزاسیون بخش کشاورزی صورت گرفته است و از این طریق تراز بخش کشاورزی به سمت بهبود رفته، به گونه‌ای که در برخی از زمینه‌ها مانند گندم و برنج به خودکفایی رسیده‌ایم.

رییس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی یکی از عوامل موثر در ایجاد خودکفایی را استفاده موثر از فناوری‌ها دانست و یادآور شد: ما دیگر نمی‌توانیم با فناوری‌های گذشته عملیات گسترده کشاورزی انجام دهیم که نمونه آن را می‌توان در اجرای عملیات سم‌پاشی اشاره کرد.

وی با اشاره به سم‌پاشی سنتی گفت: با استفاده از سم‌پاش‌های معمولی و ۴۰۰ لیتر آب می‌توان پنج تا شش هزار هکتار از اراضی کشاورزی را سم‌پاشی کرد و این در حالی است که در برخی از مناطق که دیم‌کاری رایج است، آب کافی حتی برای استفاده روزمره وجود ندارد، ولی استفاده از پهپادها در سم‌پاشی علاوه بر این‌که می‌توان در مدت زمان کمتری ۴۰ تا ۵۰ هکتار از اراضی را سم‌پاشی کرد، قادر است در ارتفاع مناسب از سطح زمین و داشتن یکنواختی در قطرات و ذرات در مزارع سم‌پاشی کند.

عباسی با اشاره به هجوم ملخ‌ها در کشور اظهار کرد: از آنجایی که کشورهای همسایه برای دفع این آفات اقدامات موثری انجام نداده بودند، ما با استفاده از پهپادها توانستیم این آفات را کنترل کنیم، اما از سوی دیگر ما برای توسعه کاربردهای فناوری‌های نوین با مخالفانی مواجه هستیم.

رییس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این‌که این وزارتخانه علاقه‌مند به توسعه این فناوری‌ها در بخش کشاورزی است، ادامه داد: ما قول همکاری با شرکت‌هایی را می‌دهیم که بتوانند فناوری‌های موثر و کاربردی در بخش کشاورزی ارائه دهند، ما برای چنین فناوری‌هایی بدون محدودیت ۸۰ درصد قیمت فناوری تسهیلات اعطا خواهیم کرد.

عباسی با بیان این‌که ما برای اعطای این تسهیلات محدودیتی نداریم، از همکاری با بانک کشاورزی خبر داد و گفت: علاوه بر آن ما در حوزه استانداردها برای این فناوری‌ها با محدودیت‌هایی مواجه هستیم که در شرکت‌های فعال در این زمینه درخواست همکاری به منظور تدوین استانداردها و رفع تنگناها را در این زمینه داریم.

وی با اشاره به وجود ۲۴۰۰ میلیون هکتار باغ در کشور، اظهار کرد: از این میزان یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار باغات به صورت سنتی اداره می‌شوند، به گونه‌ای که امکان ورود ماشین‌آلات در آن‌ها وجود ندارد؛ از این‌رو ما نیازمند توسعه کاربردهای پهپادها در این زمینه هستیم.

رییس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به چالش‌های کشور در زمینه‌ کشت خرما، گفت: زنجره‌ای به عنوان آفت خرما به شمار می‌رود که این زنجره در نوک درختان خرما که ۱۲ تا ۱۸ متر ارتفاع دارند، قرار می‌گیرد که امکان استفاده از فناوری‌های موجود مانند هواپیما به دلیل استقرار برخی از نخلستان‌ها در مجاورت دامداری‌ها و یا مناطق مسکونی فراهم نیست، ولی دفع این آفات با استفاده از پهپادها می‌تواند موثر باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.