علمی و دانشگاهی

اعطای پروانه اپراتور ماهواره‌های مخابراتی به شرکت‌های خصوصی

احسان حامد رحمت در حاشیه سمینار “ماهواره‌های مخابراتی و نقش توسعه‌ای و اقتصادی آن‌” در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه امروز سازمان فضایی ایران میزبان فعالان حوزه فضایی در سمینار ماهواره‌های مخابراتی و نقش توسعه‌ای و اقتصادی آن‌ است، افزود: در این سمینار سعی شده تا با معرفی این حوزه شرکت‌های بزرگ علاقه‌مند به فعالیت در حوزه فضایی را به سرمایه‌گذاری در این حوزه ترغیب کنیم.

وی مدعوین این سمینار را از شرکت‌های سازنده بومی ماهواره‌ها، مراکز پژوهشی در حوزه فضایی، پژوهشگاه فضایی ایران، پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات و ارائه‌دهندگان خدمات و کاربران ماهواره‌های مخابراتی دانست و ادامه داد: علاوه بر آن از شرکت‌های بزرگ دولتی و خصوصی مانند مپنا و مگفا (مرکز گسترش فناوری اطلاعات) دعوت شد.

حامد رحمت خاطر نشان کرد: این شرکت‌ها قرار است در حوزه ماهواره‌های مخابراتی فعال شوند. تاکنون اپراتور ماهواره‌های مخابراتی در کشور نداشتیم.

مدیر کل طرح و توسعه شبکه‌های ماهواره‌ای سازمان فضایی اضافه کرد: قرار است در هفته‌های آینده با ابلاغ وزارت ارتباطات، این شرکت‌ها پروانه‌های اپراتوری ماهواره‌های مخابراتی را دریافت کنند و به این ترتیب اولین اپراتور ماهواره‌های مخابراتی در کشور شکل خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: در این سمینار علاوه بر تشریح کاربردهای منطقه‌ای و بومی ماهواره‌های مخابراتی، فناوری‌های جدید مانند منظومه ماهواره‌های مخابراتی را که در مدار پایین‌تر نسبت به زمین قرار  دارند نیز تبیین کنیم.

به گزارش ایسنا، در سمیناری که امروز برگزار شد، جوانب مختلف اقتصادی، اجتماعی و توسعه‌ای ورود فناوری ماهواره به کشور و همچنین فناوری‌ها و کاربردهای نوظهور ماهواره های مخابراتی بررسی خواهد شد. در پنل تخصصی این سمینار نیز چالش‌ها و فرصت‌های تشکیل اولین اپراتور ماهواره‌ای کشور با حضور فعالیت خصوصی و دولتی بررسی شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *