علمی و دانشگاهی

اختصاص ۱۰ بورسیه تحصیلی به ارمنستان در مقاطع مختلف تحصیلی

به گزارش ایسنا،دکتر قاسم برید لقمانی سرپرست دانشگاه یزد با تأکید بر تداوم روابط دانشگاه یزد با کشور ارمنستان گفت: در ابعاد پژوهشی، آموزشی، علمی، مبادله دانشجو و فرصت مطالعاتی برای اساتید می‌توان ارتباط خوبی با ارمنستان داشت.

وی با اشاره به حضور ۱۵ دانشجو از ملیت‌های مختلف در دانشگاه یزد اظهار امیدواری کرد: در آینده پذیرای دانشجویان ارمنی باشیم.

سرپرست دانشگاه یزد تصریح کرد: دانشگاه یزد آماده همکاری با دانشگاه‌های ارمنستان در حوزه‌های معماری، فیزیک، گردشگری و آب‌وهوا است و از دانشگاهیان ارمنستان به‌منظور بررسی دقیق زمینه‌های مختلف همکاری دعوت می‌کنیم تا در دانشگاه یزد حضور یابند.

دکتربریدلقمانی با اعلام آمادگی میزبانی دانشگاه یزد از اعضای هیئت‌علمی و اساتید مدعو از دانشگاه‌های ارمنستان، پیشنهاد برگزاری همایش بین‌المللی بین دانشگاه یزد و دانشگاه ارمنستان در حوزه فناوری اطلاعات را داد.

در ادامه، آراتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در تهران، افزایش سطح علمی و فرهنگی دو کشور را از اهداف اصلی این دیدار دانست و گفت: کشور ارمنستان تمایل دارد درزمینهٔ علم و فناوری با کشورهای مختلف تعامل داشته باشد.

وی افزود: ارمنستان نسبت به ایران، ازنظر جمعیت و وسعت، کشور کوچکی است اما در برخی زمینه‌ها؛ ازنظر شاخص‌های بین‌المللی بالا و دارای فرهنگ غنی است و در تمام جنبه‌های فرهنگی ازجمله ادبیات، تئاتر، موسیقی و به‌ویژه درزمینهٔ علوم و فناوری نیز پیشرفت زیادی داشته است.

سفیر ارمنستان در ادامه به معرفی اجمالی اتحاد جماهیر شوروی سابق پرداخت و گفت: شوروی کشور بزرگی بود که ازنظر کیفیت محصولات صنعتی در سطح خوبی نبود اما در رشته‌های علمی مانند فیزیک و ریاضی در سطح بالایی بود و درزمینهٔ نظامی نیز پیشرفت‌های زیادی داشت.

آراتاشس تومانیان گفت: کشور ارمنستان یک درصد از وسعت کشور شوروی سابق است اما ۳۰ درصد تولیدات رزمی کشور شوروی درزمینهٔ الکترونیک در ارمنستان انجام می‌شود.

وی با اشاره به رتبه بین‌المللی ارمنستان در حوزه فناوری اطلاعات اظهار کرد: شرکت‌های بزرگی در حوزه فناوری اطلاعات در ارمنستان وجود دارند و کارشناسان ارمنستان نیز در کشورهای مختلف درزمینهٔ فناوری اطلاعات نمایندگی دارند و تولیدات در این زمینه به کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر می‌شود.

سفیر ارمنستان، فعالیت دانشکده‌های معماری و عمران در این کشور را خوب توصیف کرد و همکاری متقابل این کشور با استان یزد را به دلیل وجود پتانسیل‌های بالای یزد در حوزه معماری خواستار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی در پایان بابیان اینکه دانشجویان ایرانی زیادی در دانشکده پزشکی ایروان و پلی تکنیک مشغول تحصیل هستند، برای هرگونه همکاری علمی با دانشگاه یزد اعلام آمادگی کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.