علمی و دانشگاهی

اجرای طرح پایش سلامت‌ روان برای نودانشجویان دانشگاه تهران

به گزارش ایسنا، حمید پیروی با بیان اینکه این طرح از ششم مهر ماه امسال اجرا خواهد شد، گفت: دوره جوانی اوج سلامت جسمانی و در عین حال اوج هیجانات یک فرد است. به لحاظ روان‌شناختی این گروه سنی به شدت تحت تأثیر استرس‌ها قرار دارند و لازم است که از منابع حمایتی برای کنترل آنها استفاده کنند. این طرح بر این اساس از اهمیت خاصی برخوردار است و شامل شناسایی به موقع دانشجویان نیازمند حمایت و ارائه خدمات به آنها است.

وی با بیان اینکه سابقه طرح پایش سلامت‌روان و جسم به سال ۱۳۶۸ بازمی‌گردد، افزود: این طرح ابتدا از دانشگاه تهران آغاز شد. در آن زمان یک پرسشنامه دست‌نویس تهیه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که نیازهای روان‌شناختی دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه را شناسایی کنیم و بتوانیم با هدف پیشگیری و غربالگری یک شناسایی زودهنگام داشته باشیم.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران، در ادامه خاطر نشان کرد: این پرسشنامه، طی سال‌های بعد ارتقا پیدا کرد و به‌عنوان مقیاس ملی سلامت روان دانشجویان تحت عنوان IMHS اعتباریابی شد. اما به علت اینکه تعداد سوالات پرسشنامه زیاد و از حوصله پاسخگویان خارج بود، پس از چند سال فرم خلاصه شده آن توسط متخصصان تدوین شد. در حال حاضر نسخه خلاصه شده آن روی سامانه گلستان قرار گرفته و دانشجویان باید هنگام ثبت‌نام این فرم را پر کنند. نتایج پس از پاسخگویی دانشجویان در اختیار مرکز مشاوره قرار می‌گیرد و دانشجویانی که نیازمندی بیشتری به دریافت خدمات دارند را برای مصاحبه حضوری دعوت می‌کنیم.

پیروی با بیان اینکه طی سه سال اخیر با هماهنگی مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه، کارنامه سلامت روان به صورت الکترونیک توسط دانشجویان تکمیل می‌شود، عنوان کرد: نتایج کارنامه سلامت روان محرمانه بوده و تنها توسط مرکز مشاوره مشاهده می‌شود. هم‌چنین سعی شده تا چند شاخص مهم در این پرسشنامه مورد ارزیابی قرار گیرد که یکی از آنها استرس‌های جدی فرد در زندگی بوده و بعد از آن مشکلات خلقی فرد غربال خواهد شد و در نهایت سبک زندگی دانشجویان از نظر خواب، خوراک و مسائل اوقات فراغت ارزیابی می‌شود.

به گفته رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران، دقیق‌تر شدن ابزارهای سنجش، دقت بیشتر در پرسشنامه کارنامه سلامت‌روان و استفاده از پرسشنامه به‌روز شده در مصاحبه تکمیلی از تفاوت‌های طرح پایش سلامت‌روان سال جاری با سال‌های گذشته است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.