علمی و دانشگاهی

آغاز سال تحصیلی جدید با شعار «توسعه و ترویج فرهنگ سلامت و سلامت فرهنگی»

به گزارش ایسنا، به نقل از مفدا، در متن پیام دکتر سیماسادات لاری آمده است: امسال در طلیعه پنجمین دهه انقلاب اسلامی، سال تحصیلی جدید را در حالی آغاز می‌کنیم که جامعه فهیم و فرهیخته دانشگاهیان با الهام از حماسه حسینی و نهضت عاشورا، همراه و همگام با ملت آزاده و سربلند ایران با اراده‌ای استوار در مسیر ظلم‌ستیزی، حق‌طلبی و اصلاح‌گری گام بر می‌دارند.

بدون شک پیشگامی و حضور فعال دانشجویان در تمامی عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، متأثر از فرهنگ انسان‌ساز عاشورا و تداوم مسؤولانه راه و مرام حسینی است که با ایمان، آگاهی و زمان‌شناسی از سال‌های دور در دانشگاه‌های ما پیموده شده و به برکت روشنگری‌های بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی و رهبر فرزانه انقلاب به سوی سرمنزل مقصود در حرکت است.

در دنیای معاصر امروز اگرچه سرمایه در گونه‌های مختلفی نظیر سرمایه اقتصادی، اجتماعی، علمی و … تعریف می‌شود، لیکن در عصر حاضر در کنار توانمندی‌های علمی و توان خلق و دستیابی به فناوری‌های زیرساختی و استراتژیک، آنچه که عامل تفوق و برتری است، «سرمایه فرهنگی» به معنی قابلیت‌ها، دانش‌ها، مهارت‌ها و مجموع کالاهای فرهنگی یک ملت است.

این نوع از سرمایه که نوعی خاص از ارزش‌ها و هنجارهای والای جامعه است، اساساً نمی‌تواند مورد سوء استفاده واقع شود و مثل سرمایه اقتصادی قابلیت تحصیل زودهنگام و خرید و فروش نداشته و تدریجی است.

با آغاز سال تحصیلی جدید بر ماست که با درک این رسالت بزرگ که همانا افزایش سرمایه فرهنگی دانشجویان در کنار تحصیل علم و آگاهی است، زمینه‌ساز مشارکت فعال دانشجویان علوم پزشکی کشور در همه عرصه‌های علمی، فرهنگی، هنری، اجتماعی، ورزشی و سیاسی باشیم و بکوشیم در فرصت مغتنم حضور آینده‌سازان کشور در دانشگاه، با برنامه‌ریزی هوشمندانه افکار و اندیشه‌های آنها را بارور ساخته و سکانداران تأمین سلامت را افرادی چند بعدی و واجد ویژگی‌های متعالی یک انسان کامل تربیت کنیم.

اینک در آغاز سال تحصیلی جدید از دانشجویان عزیز درخواست می‌نمایم به عنوان «سفیران سلامت جامعه»، با شعار «توسعه و ترویج فرهنگ سلامت و سلامت فرهنگی» مسؤولیت اجتماعی خویش را بیش از پیش ایفا نمایند.

اینجانب با تبریک سال تحصیلی ۹۹ – ۹۸ و با آرزوی این که سال تحصیلی جدید سالی سرشار از امید، نشاط، تفاهم، همدلی، هم‌زبانی، مشارکت و تعاون، قانون‌گرایی و ارزش‌مداری باشد، لازم می‌دانم در طلیعه مهرماه که هم‌زمان با «هفته دفاع مقدس» است، یاد و خاطره ایثارگری‌ها و رشادت‌های جامعه علوم پزشکی را در دوران دفاع مقدس گرامی داشته و از مقام والای «شهدای عرصه سلامت» کشور تجلیل کنم.

 از خداوند جان و خرد می‌خواهم که سال تحصیلی جدید را برای جامعه دانشگاهی و عموم ملت شریف ایران، سالی قرین با موفقیت و پیروزی‌های چشمگیر در عرصه‌ علم و فرهنگ و سال بلوغ و بالندگی سیاسی و فرهنگی قرار دهد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.