علمی و دانشگاهی

آغاز ثبت‌نام جوایز “شهید آوینی” و “کمال الملک” از سوی بنیاد نخبگان

به گزارش ایسنا، متقاضیان علاقه‌مند (رده مستعدین برتر) می‌توانند از تاریخ ۲۳ شهریور ماه تا پایان مهر ماه امسال با مراجعه به سامانه جامع اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان به نشانی http://sina.bmn.ir، ضمن نام‌نویسی در بخش «نام‌نویسی متقاضی» و انتخاب گزینه «هنری» در بخش «حوزه فعالیت»، اطلاعات خود را ارسال‌کنند. 

مستعدین برتر بعد از بارگذاری مدارک در سامانه، کلیه آثار و مدارک خود که امکان بارگذاری بر روی سامانه را ندارد، بصورت لوح فشرده (CD) به آدرس بنیاد ملی نخبگان خیابان آزادی، بین خیابان نواب و خیابان رودکی، دفتر الگوسازی و تکریم نخبگان ارسال کنند.

متقاضیان علاقه‌مند (رده سرآمدان هنری) تصویری نیز از کلیه آثار و مدارک خود را بصورت لوح فشرده (CD) به آدرس بنیاد ملی نخبگان خیابان آزادی، بین خیابان نواب و خیابان رودکی، دفتر الگوسازی و تکریم نخبگان یا پست الکترونیکی به آدرس [email protected] تا پایان مهرماه ارسال کنند.

مدت زمان ارسال آثار و مدارک قابل تمدید نیست، از اینرو علاقه‌مندان نسبت به ارسال مدارک در بازه زمانی مشخص شده، توجه و دقت  کنند.

برگزیدگان هنری در گروه‌های هشت‌گانه هنر، «هنرهای نمایشی»، «هنرهای تجسمی»، «هنرهای سینمایی»، «موسیقی»، «هنرهای سنتی»، «صنایع دستی»، «معماری و شهرسازی» و «هنرهای چندرسانه‌ای» و در دو رده «مستعد برتر هنری» و «سرآمد هنری» تعریف می‌شوند.

شروط لازم برای مستعدین برتر هنری

مستعد برتر هنری به فردی اطلاق می‌شود با استعداد ویژه ‌که فعالیت‌های هنریِ وی نشان‌ از آتیه درخشان هنری داشته باشد، ولی لازم است این استعداد به مدد لطف الهی، تلاش فردی و پشتیبانی مراجع ذی‌ربط، هرچه بیشتر از قوه به فعل درآید تا به «سرآمد هنری» تبدیل شود.

مهم‌ترین شاخصه‌های شناسایی مستعد هنری عبارت است از: “آثار هنری وی دارای نشانه‌هایی خلاقانه، نوآورانه، واجد ارزش‌های بدیع هنری و متفاوت باکار عموم باشد”، “آثار هنریِ او متعهدانه، اخلاق‌مدار و در مسیر تعالی انقلاب و آداب اسلامی ـ ایرانی باشد”، “جوان، در محدوده سنی ۱۵ تا ۴۰ سالگی، باشد”، “متقاضی دارای حداقل ۳ سال فعالیت مستمر در رشته هنری مورد نظر باشد”.

شروط لازم برای سرآمدان هنری

سرآمد هنری فردی است که بر اساس ذوق، خلاقیت سرشار و تلاش خود به جایگاهی ممتاز در میان همگنان دست یافته باشد.

مهمترین شاخصه های شناسایی سرآمد هنری عبارت است از: “صاحب سبک و شیوه‌ای نوآورانه در آفرینش آثار هنری باشد و سال‌های متمادی از عمر خود را در آن حوزه هنری به صورت فعال و پیشرو سپری کرده باشد”، “آثار هنری او متعهدانه، اخلاق مدار و در مسیر تعالی انقلاب و آداب اسلامی – ایرانی باشد” و “در محدوده سنی بالاتر از ۴۰ سال باشد”.

بر اساس اعلام پایگاه بنیاد ملی نخبگان، صرفاً فعالیت‌های مرتبط حوزه هنری مورد بررسی قرار می‌گیرند. هر یک از مصادیق اشاره شده در شیوه نامه دارای امتیازی برای شناسایی افراد مستعد و سرآمد است و داشتن شرایط یک بند، الزاماً به معنای برگزیدگی نیست.

بدیهی است پس از بارگذاری و ارسال مدارک توسط متقاضی، روند بررسی و امتیازدهی توسط کارگروه‌های تخصصی بنیاد ملی نخبگان مشتمل بر داورانی مجرب آغاز شده و نتیجه آن در وقت مقتضی اعلام می‌شود. نتیجه بررسی‌های دقیق و کارشناسی کارگروه‌های تخصصی، قابل تجدید نظر نیست.

متقاضیان علاقه‌مند (مستعدین برتر هنری و سرآمدان هنری) قبل از ارائه درخواست، آیین‌نامه و شیوه‌نامه را با دقت مطالعه و سپس برای ارسال مدارک اقدام کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.