علمی و دانشگاهی

دانشجویان از هرگونه تفکر ناامیدکننده مصون بمانند/ضرورت انسجام نظام آموزش عالی کشور در استان‌ها

به گزارش ایسنا، منصور غلامی در نشست اعضای شورا و هیات ممیزی دانشگاه مازندران که امروز در سالن کنفرانس این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به نقش اصلی دانشگاه‌ها، تمرکزگذاری و واگذاری اختیارات می‌تواند سرعت عمل در تصمیم‌گیری را به همراه داشته باشد و برخی دانشگاه ها درسراسر کشور به عنوان دانشگاه مادر و معین معرفی شده‌اند.

وی تصریح کرد: یکی از مصادیق واگذاری مسئولیت‌ها نظارت ارزیابی و بررسی دانشگاه‌های مادر است که بار زحمتی برای آن‌ها دارد. بحث نظارت، ارزیابی و بررسی کیفی عملکرد در دانشگاه‌ها به دانشگاه مادر واگذار می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: مازندران بیش از ۴۰ موسسه آموزش عالی غیر دولتی دارد که نیاز به ساماندهی داشته و مسئولان باید دراین خصوص کمک کنند.

غلامی گفت: در استان‌ها توزیع ماموریت علمی بین مراکز دولتی صورت می‌گیرد و قرار نیست همه دانشگاه‌ها مانند دانشگاه‌های تهران شوند؛ چرا که هر دانشگاهی در زمینه خود می‌تواند کار مهمی را انجام دهد.

وی ادامه داد: دانشگاه مازندران نیاز به تقویت دارد و این امر باید از محل منابع داخلی و مصوبات شورای دانشگاهی تامین شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه انسجام نظام آموزش عالی کشور در استان‌ها مهم است و رقابت منفی شایسته نیست، افزود: دانشگاه‌ها در بحث راهبرد آموزش عالی استان کار کنند و ما نیز حمایت می‌کنیم.

غلامی اظهار کرد: نزدیک پنج هزار شرکت دانش‌بنیان کشور، بیش از ۴۳ هزار شغل پایدار ایجاد کردند که برای توسعه پایدار، کمک به رونق تولید و اشتغال‌زایی تاثیرات خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه از درخواست احداث پارک علم و فناوری برای دانشگاه مازندران استقبال می‌کنیم، گفت: توسعه روابط بین‌الملل و پذیرش بیشتر دانشجویان خارجی در دستور کار است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه از وجه مثبت فضای مجازی برای انتقال تجربیات باید استفاده کرد، یادآور شد: اعتبارات عمرانی باید از سوی رییس دانشگاه مازندران پیگیری شود و همچنین نمایندگان مجلس رایزنی لازم را داشته باشند.

غلامی با تاکید بر لزوم توجه مسئولان استانی به این دانشگاه، تصریح کرد: مسئولین استانی در زمینه آموزش عالی انسجام بیشتری داشته باشند، چراکه دانشگاه مازندران نیاز به منابع استانی دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *