دکتر علیرضا فضعلی در نشست خبری که به مناسبت حضور دانشگاه اراک در بین ۱۵۲۷ دانشگاه برتر جهان طبق رتبه بندی‌ تایمز برگزار شد، بیان کرد: بالغ بر هشت نظام رتبه‌بندی در جهان وجود دارد که رتبه بندی تایمز کار خود را از سال ۲۰۰۳ آغاز کرد و یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌ها در سطح جهان محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ایران از سال ۲۰۱۳ توانست وارد این نظام رتبه‌بندی شود، افزود: دانشگاه اراک با وجود گذشت ۵۰ سال از عمر خود، سال گذشته امکان ورود به نظام رتبه‌بندی تایمز را کسب کرد، این درحالی است که ۳۵ هزار دانشگاه و مرکز آموزش عالی در جهان وجود دارد که ۱۵۲۷ دانشگاه امکان ورود به این رتبه بندی را پیدا کردند و همزمان با ورود دانشگاه برای اولین بار در این رتبه بندی، رتبه قابل قبولی هم کسب شد.

فضلعلی تصریح کرد: از ۲۷۰۰ موسسه آموزش عالی در کشور، ۴۷ دانشگاه از ایران موفق به ورود به این نظام شدند که دانشگاه اراک در بین این ۴۷ دانشگاه، جایگاه ۲۸ را دریافت کرد و در بین ۱۵۲۷ دانشگاه جهان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ۳۰ درصد امتیازات برای حضور در این نظام مربوط به مباحث آموزشی و ۷۰ درصد مربوط به حوزه پژوهشی است، گفت: در حوزه پژوهشی ۳۰ درصد شاخص‌ها برای ارزیابی به کمیت، ۳۰ درصد به استنادات پژوهش‌ها، ۷.۵ درصد وجهه بین‌المللی دانشگاه و ۲.۵ درصد به فعالیت‌های پیرامون ارتباط صنعت با جامعه اختصاص دارد که با بررسی این شاخص‌ها و امتیازات، جایگاه دانشگاه اراک در این نظام را مشخص کرده است.

معاون پژوهشی دانشگاه اراک افزود: در حوزه آموزشی گسترش و راه‌اندازی رشته‌های جدید و متناسب با نیاز جامعه، توسعه کمی و جذب اعضای هیات علمی و ترغیب اساتید به فعالیت‌های پژوهشی به لحاظ کمی و کیفی مدنظر قرار گرفته است.

وی با اشاره به فعالیت پنج پژوهشکده فناوری نوین، علوم و فناوری نانو، انرژی‌های تجدید پذیر، آب و سلامت اجتماعی در دانشگاه اراک که فعالیت و سمت و سوی پژوهش‌ها را تعیین می‌کنند، گفت: چاپ و نشر چهار مجله در حوزه سلول و بافت، مطالعات تاریخی جنگ، پژوهش‌ ادبی و تاریخی و حیات وحش و تنوع زیستی در سال گذشته، ترجمه و تالیف ۲۰ عنوان جلد کتاب در سال، تهیه و انتشار ۶۰۰ تا ۷۰۰ مقاله داخلی و  ISI و ارتباط صنعت با جامعه از جمله اقداماتی است که امکان ورود دانشگاه اراک به این نظام رتبه بندی را فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه برای تحقق این هدف سه سال تلاش صرف شده است، افزود: حضور در این جایگاه که در واقع نوعی خود ارزیابی محسوب می‌شود برای دانشگاه بسیار اثربخش است به طوری که بر وجهه بین‌المللی دانشگاه، جذب دانشجوی خارجی و داخلی تاثیر دارد. دانشگاه تلاش دارد که از بعد حضوری و مجازی دانشجویان خارجی را جذب کند و کسب این جایگاه در نظام رتبه‌بندی تایمز می‌تواند کمک کننده باشد، همچنین به انتخاب شدن دانشگاه اراک از سوی دانشجویان داخلی و افزایش اعتماد عمومی و جذب اعضای هیات علمی نیز کمک‌ می کند.

معاون پژوهشی دانشگاه اراک اضافه کرد: دانشگاه اراک در این رتبه‌بندی در کنار دانشگاه‌هایی چون دانشگاه اصفهان، خوارزمی، الزهرا، بوعلی همدان، رازی کرمانشاه و … قرار دارد و در واقع در بین دانشگاه‌های منطقه چهار کشور که شامل دانشگاه‌های استان مرکزی، همدان، قم و قزوین می‌شود، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

فضلعلی در ادامه در خصوص اعتبارات حوزه پژوهشی دانشگاه اراک بیان کرد: امسال با افزایش اعتبارات پژوهشی از سوی مرکز مواجه نبودیم ولی بخش عمده‌ای از هزینه‌های دانشگاه در حوزه دانشجویی با توجه به عدم حضور دانشجو در دانشگاه به حوزه پژوهش منتقل شد، اما متاسفانه نوسانات نرخ ارز انجام کار پژوهشی را دشوار کرده است و با وجود اینکه اعتبارات این حوزه ۵۰ درصد افزایش یافت، اما عملا مبالغ قابل قبولی به دست پژوهشگران نمی‌رسد، البته امسال با استفاده از وام ارزی وزارتخانه آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تجهیز شد و با وجود افزایش هزینه پژوهش‌ها، کمیت و کیفیت تحت تاثیر قرار نگرفته است.

به گزارش ایسنا، در این نشست مدیر امور پژوهش دانشگاه اراک نیز اظهار کرد: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا، ضمن انجام فعالیت‌ها و پژوهش‌های تعریف شده در پژوهشکده‌های دانشگاه اراک، پژوهش‌های مرتبط با بیماری کووید ۱۹ نیز تعریف شد که شامل حوزه فنی و علوم انسانی می‌شود.

دکتر مهران شاه‌منصوری ایجاد پوشش نازک ضدویروس با فناوری پلاسمایی در دانشگاه مهندسی و در رشته مهندسی مواد، بهینه سازی دستگاه‌های دارورسان تنفسی، تعمیر و نگهداری دستگاه‌ها ونتیلاتور و راه‌اندازی مرکز فاژ(درمان ویروس از طریق ویروس) را از جمله پژوهش‌های حوزه فنی بیان کرد و افزود: در حوزه علوم انسانی نیز سه طرح پژوهشی در گروه روانشناسی تعریف شد که شامل ترس‌های جامعه در مواجهه با ویروس کرونا، آسیب‌های روانی ناشی از کسب و کارهای از دست رفته و فشار اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹ می‌شود که در مرحله پژوهش و بررسی قرار دارند.

وی با اشاره به دیگر طرح‌های پژوهشی دانشگاه در حوزه آب و کشاورزی مانند احیای رودخانه قره‌چای، درمان سرطان، تصفیه آب، مشکلات زیست محیطی و آلودگی و راه و ساختمان و ساخت نوع جدیدی از آسفالت پلیمری، پوشش ضدحریف و تهیه آلیاژ جدید، گفت: در مرکز رشد دانشگاه ۳۰ شرکت دانش‌بنیان فعالیت دارند، همچنین درصدد راه‌اندازی مرکز نوآوری به جهت کشف استعدادها و افراد صاحب ایده و ایجاد دفاتری از صنایع به جهت پل ارتباطی بین ایده و صنایع هستیم، همچنین به جهت پیاده‌سازی ایده کارگاه نمونه‌سازی ایجاد شده است.

شاه‌منصوری راه‌اندازی آزمایشگاهی که برخی تجهیزات آن در خاورمیانه بی مانند است و به کشورهای دیگر خدمات‌رسانی می‌کند، انجام اختراعات توسط مخترعین مانند دستگاه خشک کن انجمادی که در دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال فعالیت است و فعالیت‌های ویژه در حوزه انرژی‌های نو را از دیگر فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه اراک عنوان کرد.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه اراک نیز به انتخاب دو نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه اراک به عنوان سرآمدان علمی ایران در سال جاری اشاره کرد و گفت: هر ساله فدراسیون سرآمدان علمی دانشمندان سرآمد را انتخاب می‌کند که در سال جاری دکتر آبتین عبادی و یاسر معصومی از گروه شمیی دانشگاه در لیست ۱۰۰ نفره این فدراسیون قرار داشتند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *