به گزارش ایسنا، دکتر غلامرضا غفاری در این نشست که به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار شد، به موضوع هویت دانشجویی و دانشگاهی اشاره کرد و گفت: رشد بی‌حساب‌وکتاب و نگاه کمی گرایانه در سال‌های گذشته سبب بی‌هویتی برخی دانشجویان شده و تلاش زیادی شده به این اوضاع سامان داده شود.

وی اظهار داشت: دانشگاه به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم جامعه هم محل تجمع فرهیختگان است و هم افراد را برای حضور در جامعه و پذیرش مسئولیت آماده می‌کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تصریح کرد: برخی فقط کارکردهای آموزشی و پژوهشی را برای دانشگاه‌ها تصور می‌کنند و این در حالی است که توجه به این دو موضوع کفایت نمی‌کند.

وی افزود: برای اتصال و پیوند با بدنه اجتماعی ضروری است در کنار آموزش و پژوهش، سایر توانمندی‌های دانشجویان نیز تقویت شود.

دکتر غفاری اظهار داشت: دانشجویان با حضور در دانشگاه باید آمادگی‌های لازم را برای زندگی و مناسبات اجتماعی کسب کنند که توجه به این مهم ضرورت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها را نشان می‌دهد.

وی، با اشاره به آهنگ پرشتاب در تحولات اجتماعی بیان کرد: امروز با نسل جدیدی مواجه هستیم که مسائل جدید دارند و باید تلاش شود تا با استفاده از منابع متعدد و ظرفیت‌های مختلف، سامان‌دهی و پاسخ‌گویی متناسب با نیازهای دانشجویان صورت گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: دانشگاه‌، «صنعت و جامعه» را موردمطالعه قرار می‌دهد اما خودش را کمتر مطالعه می‌کند و لازم است بخشی از پژوهش‌های دانشگاهی به سمت زندگی دانشجویی سوق داده شود؛ چراکه وجود حدود ۴ میلیون دانشجو در کشور با ویژگی‌ها و شرایط خاص می‌تواند زمینه‌ساز پیشرفت در زمینه‌های مختلف شود.

وی با اشاره به آغاز سال جدید تحصیلی دانشگاه‌ها و هم‌زمانی با ماه محرم و صفر بیان کرد: تلاش شده تا برنامه‌هایی مرتبط با فرهنگ عاشورا در سطح دانشگاه‌های کشور اجرا شود.

توجه به مطالبات جدید صنفی، پوشش دانشجویان، هنجارپذیری و فضای بانشاط سیاسی؛ از دیگر موضوعاتی بود که معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع معاون فرهنگی دانشجویی منطقه ۷ کشور به بیان آن‌ها پرداخت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، مهندس محمدهادی عسکری، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در جمع معاونان فرهنگی دانشجویی منطقه ۷ کشور گفت: فعالیت‌های دانشگاه‌ها ذیل گفتمان‌های انقلاب اسلامی و فرهنگ و معارف اهل‌بیت (علیهم‌السلام) صورت می‌گیرد و می‌تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کند.

وی، با اشاره به اجرای برنامه‌های راهیان نور و ستاد اربعین در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: برای اجرای مناسب برنامه‌های فرهنگی، دانشگاه‌ها باید به سراغ تنوع‌بخشی به منابع بروند و تلاش شود تا از ظرفیت‌های مختلف به‌خوبی استفاده شود.

مهندس عسکری گفت: سال گذشته موفق‌ترین سال برای فعالیت کانون‌های فرهنگی دانشجویی بوده و جشنواره دانشجویی رویش در ۸۶ دانشگاه کشور و در قالب ۳۲ زمینه فرهنگی اجراشده است که نشان از پویایی دانشگاه‌ها است.

در این نشست درخصوص آئین‌نامه نشریات دانشجویی، فعالیت‌های تشکل‌های اسلامی، راهکارهای افزایش مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی و راهکارهایی برای ارتقا فرهنگ عفاف و حجاب گفت‌وگو و تبادل‌نظر شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *