به گزارش ایسنا، در معرفی این مجله آمده است: ««نوپا» رسانه‌ای برای نویسندگانی که رسانه ندارند.» این مجله بیش‌ترِ حجم مطالب خود (اعم از شعر و داستان و ترجمه و…) را به نویسندگانی اختصاص می‌دهد که تا کنون اثری از آن‌ها به‌چاپ نرسیده است. مجله «نوپا» رسالت خود را معرفی و کشفِ استعدادهای نوظهور در ادبیات ایران می‌داند و تمام آثار را همراه با نقد و یادداشت به چاپ می‌رساند. 

در بخش شعر  مهدی سالاری‌نسب، (دبیر شعر و مشاور مجله) به معضلات شعر معاصر پرداخته و با تیتر «دو اشکالِ اساسیِ شعر امروز ایران» این مسئله را بررسی کرده است. همچنین در این بخش شعرهایی از شاعران جدید همراه با نقد و معرفی چند دفتر شعر از میان تازه‌های چاپ منتشر شده است.

در بخش داستان، دو داستان از جمال میرصادقی آمده و در ادامه هشت داستان از داستان‌نویسان جدید همراه با نقدهایی بر داستان‌ها. در این شماره همچنین یک داستان از داستان‌نویسان افغانستان آمده که قرار است به‌طور ثابت و ادامه‌دار اتفاق بیفتد.

در  «فصل اول یک رمان چاپ نشده»، فصل‌هایی از رمان احمد اکبرپور و فصل‌هایی از رمان جدید و در درستِ چاپ بختیار علی با ترجمه مریوان حلبچه‌ای آمده است. 

بخش ترجمه نیز با ترجمه‌ای منتشرنشده از صفدر تقی‌زاده آغاز شده است. ترجمه‌ای از داستان کوتاهی از جان چیور. در ادامه داستانی از برتولت برشت ترجمه حسام جنانی آمده و در آخر دو شعر از فیض احمدفیض و فدریکوگارسیا لورکا ترجمه طناز تقی‌زاده.

بخش نقدها و مقالات با دومین شماره از مقاله مهدی سالاری‌نسب، «نقد شعر در ادبیات فارسی در زبانِ نویسندگان و شاعران از گذشته تا کنون همراه با لطایفی از تذکره‌های فارسی» آغاز می‌شود و در ادامه مقاله «نیما، قافیه‌اندیشِ با قافیه» نوشته فرامرز آقابیگی را می‌خوانید. در ادامه این بخش معرفی کتاب آموزشیِ «داستان‌نویسی مقدماتی» حسین ورجانی توسط محمد قاسم‌زاده و معرفی چند کتاب تازه ‌چاپ‌شده توسط آرمان فاتح و سالار خوشخو را خواهید خواند. 

در پرونده این شماره به «محمدرضا باطنی» پرداخته شده، استادی که نزدیک به نیم قرن می‌شود که کلاس درسی ندارد. در این پرونده علاوه‌بر یادداشت‌هایی که دوستان، همکاران و شاگردانش در وصف او نوشته‌اند، گفت‌وگویی که سال‌ها پیش سیروس علی‌نژاد با او داشته و بخشی از ترجمه منتشرنشده‌ای از دکتر باطنی از کتاب «درد» را خواهید خواند. همراه با یادداشت‌هایی از  محمدرضا شفیعی کدکنی، سمین کریمی، کورش صفوی، رضا نیلی‌پور،  ایرج پارسی‌نژاد، داوود موسایی، عبدالنبی قیّم، عبدالرحمان نجل رحیم و زهرا احمدی‌نیا.

در بخش پایانیِ مجله که «به عبارت دیگر» نام گرفته روایت چاپ اولین داستان در مطبوعات به قلم حسین آتش‌پرور را می‌خوانید و در آخر روایتی داستانی از مطب سرمد قباد، جراح مغز و اعصاب که غذای نذری نام دارد.

دومین شماره مجله «نوپا» با مدیرمسئولی و سردبیری مجتبی نریمان در  ۳۱۲ صفحه قطع رقعی و قیمت ۳۵ هزار تومان منتشر شده است.

طرح روی جلد این شماره عکسی از آرشیو عکس‌های مهرداد اسکویی است، دست عصاگرفته دکتر محمدرضا باطنی.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *