به گزارش ایسنا، کریستیانو رونالدو شب گذشته صدمین گل ملی خود را به همراه پرتغال وارد دروازه سوئد کرد تا به دومین بازیکنی در تاریخ تبدیل شود که صد گل ملی را به ثمر رسانده است و در فاصله ۸ گل کم‌تر از علی دایی در رده دوم بهترین گلزن ملی جهان قرار گرفت. این موفقیت بزرگ، تحسین جهان فوتبال را برای رونالدو به دنبال داشته و او مصمم‌تر از گذشته در صدد رسیدن به جایگاه علی دایی، ستاره پیشین و اسطوره فوتبال ایران است که در سال ۲۰۰۴ (۱۶ سال قبل) این رکورد را از آن خود کرد.

ستاره پرتغالی یوونتوس بعد از این موفقیت از آمادگی برای شکستن رکورد دایی سخن گفته و می‌گوید حالا زمان رسیدن به رکورد ۱۰۹ گل در بازی‌های ملی است تا از این حیث نام خود را در کنار سایر دستاوردهای شخصی، جاودانه کند. بدون شک موفقیت دایی و رونالدو در عبور از صد گل ملی، کاری است که خیلی از بزرگان فوتبال جهان حتی خطرناک‌ترین مهاجمان تاریخ از پس آن بر نیامده‌اند و قرار هم نیست شمار بازیکنانی که از صد گل ملی عبور می‌کنند، هر روز افزایش پیاده کند و شاید در هر دهه یک بازیکن بتواند این کار را انجام دهد.

* رکوردهای ملی ستاره‌های فوتبال را به چالش می‌کشند

بازی در تیم‌ملی متفاوت است و رسیدن به موفقیت‌های شخصی دوره‌ای با ثبات در حدود دو دهه را می‌طلبد. در واقع شکستن رکوردها در تیم‌ملی همانند دوران بازی در تیم‌های باشگاهی نیست چرا که با ۱۰ سال درخشیدن در تیم‌ملی هم نمی‌توان موفقیت‌های شخصی را در عرصه ملی به جای گذاشت. در نتیجه موفقیت امروز رونالدو به این معنی است که او هم مانند علی دایی توانسته در حدود دو دهه، آمادگی بالایی را از خود در بازی‌های ملی ارائه دهد و هیچ‌گاه بی‌انگیزه نشده و در هر بازی (کوچک یا بزرگ)، بیش‌ترین توان خود را به کار بسته است.

به همین دلیل است که موفقیت امروز ستاره پرتغالی و دیروز علی دایی در فوتبال جهان سال‌های سال برخلاف برخی فوتبال دوستان ایرانی، تحسین‌برانگیز جلوه کرده و بزرگان فوتبال جهان از این موفقیت سخن گفته‌اند.

* رونالدو رکورد زد تا ارزش دایی را بدانیم

متاسفانه سال‌ها علی دایی متهم به این بود که گل‌های خود را به تیم‌های کوچک و بی‌نام و نشان آسیایی زده است. منتقدان او با استناد به گلزنی علی دایی به تیم‌هایی مانند لائوس، مالدیو، گوام، نپال و … سعی کردند دستاورد بزرگی علی دایی را که تنها موفقیت جهانی فوتبال ایران به شمار می‌رود، کوچک جلوه کنند و توجه نکردند که کاپیتان پیشین تیم ملی، مانند همین عملکرد را در برابر بزرگان آسیا هم به جای گذاشته است و حتی در بازی‌های ملی کم‌تری (نسبت به رونالدو) این موفقیت را رقم زده است.

حال نگاهی به آمار گلزنی رونالدو نشان می‌دهد او در مقایسه با علی دایی، دقیقا مشابه همین عملکرد را به جای گذاشته و درستش هم همین است. ستاره پرتغالی هیچ‌گاه به تیم‌هایی مانند فرانسه، ایتالیا، آلمان، انگلیس، برزیل، آرژانتین و … گل نزده اما در عوض بخش زیادی از این ۱۰۰ گل را به لیتوانی (۷)، آندورا (۵)، ارمنستان (۵)، لتونی (۵)، لوکزامبورگ (۵)، استونی (۴)، جزایر فارو (۴)، مجارستان (۴) و … زده که باز هم ارزشمند است.

علی دایی، بهترین گلزن جهان در کنار گلزنی به تیم‌هایی که گفته شد، تمام بزرگان آسیا را هم از دم تیغ گذرانده است. او به کره‌جنوبی، ژاپن، عربستان، عراق (هر کدام ۴ گل) و همین‌طور به ازبکستان، چین و … گل زده، یعنی هیچ تیمی در آسیا نیست که طعم گل خوردن از این بازیکن بزرگ را نچشیده باشد ولی باز هم بودند کسانی که گلزنی‌های او را کوچک جلوه داده‌اند.

علی دایی بازیکنی است که هیچ گاه در برابر موفقیت دیگران خم به ابرو نیاورده و نشان داده که برخلاف قضاوت‌های غرض ورزانه که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی شاهد هستیم، از به چالش کشیده شدن استقبال می‌کند. او درباره نزدیک شدن رونالدو به رکورد تاریخی خود می‌گوید «رکورد برای شکستن است و رونالدو هم می‌تواند از من عبور کند».

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *