به گزارش ایسنا، دکتر سورنا ستاری امروز در هجدهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس که به صورت آنلاین و حضوری برگزار شد، با تاکید بر اینکه موضوع دانش‌بنیان‌ها امروزه در کشور نهادینه شده است، با اشاره به تقدیر شرکت‌های عضو پارک پردیس از وی، گفت: ما ابزاری برای انجام کارها هستیم.

وی با بیان اینکه برای ورود به دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از سهمیه پدرش شهید ستاری استفاده نکرده است، اظهار کرد: زمانی که پدرم شهید شد، من ۲۲ سال سن داشتم و شخصت من با حضور در پایگاه‌های نظامی شکل گرفت.

ستاری با بیان اینکه در مدت ۶ تا ۷ سال فعالیت در معاونت علمی تلاش کرده است تا فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان را در کشور ایجاد کند، ادامه داد: در این فرهنگ آدم‌ها مهم هستند؛ از این رو نیاز است تا به آموزش، پرورش، اعتقادات، پایداری و اعتماد به نفس آنها توجه شود و برای اینکه این امر اتفاق بیفتد، باید مبارزه کرد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه در جامعه‌ای که افراد با میزان پول توجیبی‌شان سنجیده می‌شوند، نمی‌توان جوانان را در کشور نگه داشت، خاطر نشان کرد: در چنین جامعه‌ای تحقیق، پژوهش و مطالعه شوخی است، چرا که در چنین جامعه‌ای مغز مهم نیست.

وی با بیان اینکه ما در طول این سال‌ها چنین فرهنگی را در کشور رواج دادیم، یادآور شد: بر روی سنگ قبر پدرم تنها یک جمله هک شد و آن این است:”سعی کردم خدمتگزار باشم”. این جمله پدرم بود و من نمی‌دانم عملکرد موفقی در این سال‌ها داشته‌ام یا خیر، ولی از وجود مایه گذاشتم.

ستاری با ابراز امیدواری از اینکه پارک فناوری پردیس به جایگاه واقعی خود برسد، اضافه کرد: در جدیدترین رتبه‌بندی شهرهای نوآور، رتبه تهران از ۴۵ به ۴۳ ارتقا یافته است. تهران شهری است که باید با فناوری ساخته شود و در این رتبه جدید ایران از برلین پیشی گرفته است.

معاون علمی رییس‌جمهور، رسیدن به این جایگاه را محصول تلاش استارتاپ‌ها، صندوق‌های مالی و سرمایه‌گذاری، شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان دانست و ادامه داد: ولی ما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم و لازم است از پتانسیل‌های موجود در کشور برای توسعه و پیشرفت استفاده کنیم.

وی با اشاره به یک سال باقی مانده از دولت حاضر، خاطر نشان کرد: در یک سال عمر این دولت باید اقداماتی صورت گیرد که برای دولت‌های آینده راهی برای بازگشت به عقب نباشد و در این راه باید تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و پارک‌های علم و فناوری را به عدد قابل قبولی برسانیم.

ستاری با اشاره به صف شرکت‌های دانش‌بنیان برای جذب سرمایه در پارک فناوری پردیس، گفت: با تصویب شورای معماری و شهرسازی، ۵۰۰ هکتار به اراضی این پارک اضافه خواهد شد و با اقداماتی که از سوی مسوولان این منطقه صورت گرفته است، پردیس تبدیل به “هاب فناوری” خواهد شد.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به بازگشت ۱۸۰۰ ایرانی نخبه به کشور، اظهار کرد: دو سوم این افراد جذب شرکت‌ها شدند و تعداد کمی از آنها جذب دانشگاه‌های بزرگ همچون تهران و صنعتی شریف شده‌اند.

به گفته وی، از این تعداد نخبه که به کشور بازگشته‎اند، تعداد ۴۰۰ نفر جذب دانشگاه‌ها شده‌اند.

ستاری با بیان اینکه کشور در شرایط خوبی قرار ندارد، افزود: ولی در این شرایط باید از پتانسیل‌های موجود در کشور بهره برد، چرا که در حال حاضر دستگاه‌هایی چون مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه در جهت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان همت گماشته‌‎اند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *