به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سکینه خراج، رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی اداره کل فراهم‌آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اعلام این خبر در تشریح جزئیات این اسناد اهدایی گفت: از سال ۱۳۹۴ تا سال گذشته بیش از ۴۸ مجموعه سند اهدایی از منابع و افراد مختلف دریافت شده است. 

او درباره ارزش اسناد اهدایی دریافتی توضیح داد: فرامین قدیمی از جمله مجموعه‌های اهدایی هستند که در سال ۱۳۹۶ به سازمان اهدا شده‌اند.

خراج درباره شاخص‌ها و اهمیت تنظیم ردیفی مجموعه‌های دریافتی گفت: براساس شاخص‌های اختصاصی و تنظیم ردیفی مجموعه‌های دریافتی، به خروجی مهمی می‌توان دست یافت. نخست  ارزش‌گذاری اسناد است که با عدالت بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد. دیگر این‌که کار کارشناسی نسخه‌شناسان و سندپژوهان تسهیل می‌شود و در نهایت در استفاده از بودجه بیت‌المال در مرحله خرید اسناد، بیشترین دقت و صرفه‌جویی مالی صورت می‌گیرد.

رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در پایان به عناوین اسناد اهدایی اشاره  کرد و گفت: از مهمترین این اسناد می‌توان به مجموعه فرمان‌های مربوط به دوره صفویه و ۱۳ جلد دفاتر دست‌نویس شرح صورت‌جلسات شورای انقلاب اسلامی همراه با دست‌خط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، انواع فرامین، احکام، وقف‌نامه‌ها، گزارش‌ها و اطلاعیه‌ها، عقدنامه‌ها، عکس، شجره نامه، انواع کارت و کارت پستال، پوستر، نقشه، نوارهای کاست، انواع تمبر و پاکت، برگه‌های مینیاتوری و سایر اسناد و مدارک ارزشمند و تاریخی اشاره کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *